Dziesiąta z rzędu wygrana Projektu Warszawa!

08-03-2023 20:37 | Autor: Sławek Rykowski
W 26. kolejce PlusLigi siatkarze Projektu Warszawa 3:1 (23:25, 25:22, 25:20, 25:13) pokonali na wyjeździe LUK Lublin. To już dziesiąta z rzędu wygrana zespołu ze stolicy. Jeszcze efektowniej wygląda bilans trenera Piotra Grabana – na 14 meczów pod jego wodzą warszawianie wygrali aż 13! MVP spotkania wybrano Jana Firleja.

Siatkarze z Warszawy zrewanżowali się graczom z Lublina za przegraną 1:3 w Arenie Ursynów 23 listopada 2022 r. Dla zajmującego 10. miejsce w tabeli PlusLigi LUK-u Lublin dzisiejszy mecz był niezwykle ważny, bo przegrana praktycznie przekreślała ich szanse na awans do fazy play off. Nie udało im się jednak zdobyć nawet punktu, choć warszawianie wyszli na parkiet Hali Globus osłabieni brakiem przeziębionego Artura Szalpuka i borykającego się z lekkim urazem łydki Damiana Wojtaszka. Na pozycji libero w zespole Projektu wystąpił Dominik Jaglarski, dla którego był to dopiero piąty mecz w tym sezonie. Poradził sobie bardzo dobrze i „nie dał się ugryźć” graczom LUK-u. Z kolei Igor Grobelny w pierwszej fazie rundy zasadniczej wychodził w podstawowej szóstce, ale po powrocie do składu Szalpuka ustąpił mu miejsca.

Pierwsza odsłona spotkania była od początku bardzo wyrównana i do stanu 13:10 dla lublinian żadnej z drużyn nie udało się wyjść na więcej, niż dwupunktowe prowadzenie. Po bloku na Mateuszu Malinowskim warszawianie wyrównali na 14:14 i trener Dariusz Daszkiewicz wziął pierwszą w dzisiejszym meczu przerwę na żądanie. Dalej gra toczyła się punkt za punt i przy remisie 19:19 czas wziął z kolei trener Piotr Graban. Po skutecznym ataku Wojciecha Włodarczyka gospodarze wyszli na prowadzenie 23:21 i zaczęły się trenerskie szachy – najpierw ponownie poprosił o przerwę Graban, a przy stanie 24:22 dla gospodarzy – Daszkiewicz. As serwisowy Firleja na 23:24 dał jeszcze nadzieję graczom ze stolicy, ale rozwiał ją bardzo pewny w końcowej fazie seta Włodarczyk, ustalając wynik pierwszego starcia na 25:23 dla LUK Lublin.

Kiedy w drugim secie gracze Projektu wyszli na prowadzenie 6:3, trener lublinian od razu wziął czas, co przyniosło oczekiwany dla gospodarzy skutek i wynik zaczął oscylować wokół remisu. Gra warszawian była nierówna i świetne akcje przeplatane były prostymi błędami. Długa przerwa na challenge zakończona przyznaniem punktu lublinianom na 17:16 nie zdekoncentrowała przyjezdnych, którzy po skutecznych atakach Jakuba Kowalczyka i Grobelnego wyszli na prowadzenie 19:17 i utrzymali tę przewagę do końca drugiej odsłony. Efektowny atak Grobelnego dał wygraną w secie 25:22 i wyrównanie stanu meczu na 1:1.

W kolejnej partii Projekt wyszedł na prowadzenie 4:3 po trzecim już w meczu asie serwisowym Firleja. Później gra się na chwilę wyrównała, ale po skutecznej akcji Grobelnego warszawianie wyszli na prowadzenie 11:8 zmuszając trenera gospodarzy do wzięcia czasu. Nie zdał się on jednak na wiele, a gracze ze stolicy uzyskali najwyższą dotąd przewagę 15:9 zmuszając Daszkiewicza do ponownego przerwania gry. Kilkupunktowe prowadzenie przyjezdnych utrzymywało się nadal, a kiedy Piotr Nowakowski wyprowadził warszawian asem serwisowym na wysokie prowadzeni 22:15, na parkiet wszedł za niego wracający po kontuzji Andrzej Wrona. Przy 24:19 trener Graban wpuścił jeszcze na parkiet drugiego rozgrywającego Dawida Pawluna, a atak Kevina Tillie dał Projektowi zwycięstwo w tym secie 25:20 i prowadzenie 2:1 w meczu.

Czwarte starcie rozpoczęło się od wymiany ciosów z obu stron. Podobnie jak w drugim secie, przy stanie 6:3 dla Projektu, trener lublinian wziął przerwę na żądanie. Przewaga przyjezdnych systematycznie się jednak powiększała, do czego swoją skuteczną grą w tej fazie meczu mocno przykładał rękę Linus Weber. Rozpędzony Projekt grając swobodnie i efektownie stale powiększał dystans punktowy i bardzo pewnie wygrał seta do 13 i cały mecz 3:1.

LUK Lublin – Projekt Warszawa 1:3 (25:23, 22:25, 20:25, 13:25)

MVP: Jan Firlej

LUK: Wojciech Włodarczyk, Jan Nowakowski, Mateusz Malinowski, Nicolas Szerszeń, Jeffrey Jendryk, Marcin Komenda – Dustin Watten (libero) oraz Szymon Gregorowicz (libero), Mateusz Jóźwik, Szymon Romać, Damian Hudzik. Trener: Dariusz Daszkiewicz

Projekt: Kevin Tillie, Piotr Nowakowski, Linus Weber, Igor Grobelny, Jakub Kowalczyk, Jan Firlej – Dominik Jaglarski (libero) oraz Andrzej Wrona, Dawid Pawlun.Trener: Piotr Graban