Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Mieszkańcy nie chcą ulicy Hlonda

02-12-2020 20:45 | Autor: Piotr Celej
Mieszkańcy miasteczka Wilanów chcieliby zmienić nazwę ulicy prymasa Augusta Hlonda. Duchownemu zarzucają antysemityzm i tchórzostwo podczas II wojny światowej.

Ulica Prymasa Augusta Hlonda przecina al. Rzeczpospolitej tuż obok Świątyni Opatrzności Bożej. Mieszkańcy jednak nie chcą jednak takiego patrona ulicy i na fali związanej z strajkiem kobiet rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją o usunięcie patrona. „Warszawiacy i mieszkańcy Wilanowa zasługują na patronów ulic, z których mogą być dumni” – napisali autorzy petycji. Podkreślają również, że nikt ich nie pytał o zdanie, kiedy nadawano nazwę ulicy.

Postać niegodna?

Petycja, dostępna online, została podpisana już przez prawie 400 osób. Inicjatorem jest Zbigniew Różycki, który tak uzasadniał potrzebę zmiany nazwy ulicy: “Od początku dwie nazwy ulic: Hlonda i Ledóchowskiej wywoływały spory. Protest przeciwko upamiętnianiu „prymasa wojennego” nie ma ścisłego związku z obecną teraz w kraju dyskusją na temat postępków kleru i dechrystianizacji przestrzeni publicznej. Nam z Hlondem od dawna jest nie po drodze. Przy tej ulicy są zlokalizowane szkoły i przedszkola. Aż trudno tędy wozić dzieci, mając w pamięci tego antysemitę.”

Prymas zasłynął rzeczywiście z antysemityzmu. A “zasłynął” szczególnie takimi poglądami: "Problem żydowski istnieje i istnieć będzie, dopóki Żydzi będą Żydami...Faktem jest, że Żydzi walczą z Kościołem katolickim, tkwią w wolnomyślicielstwie, stanowią awangardę bezbożnictwa, ruchu bolszewickiego i akcji wywrotowej".

Gdy papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Augusta Hlonda, spotkało się to z ostrą reakcją Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (American Jewish Committee, AJC), który nazwał poglądy polskiego prymasa jako “ekstremalnie antysemickie”. Innym zarzutem wobec osoby kardynała było tchórzostwo – w 1939 roku głowa polskiego Kościoła wybrała emigrację, zamiast pozostania ze swoimi wiernymi. Wbrew pojawiającym się w internecie opiniom o sprzyjaniu nazistom, Hlond nie dążył do rozwiązań siłowych. Duchowny podkreślał, że: „Należy zamykać się przed szkodliwymi wpływami moralnymi ze strony żydostwa, oddzielać się od jego antychrześcijańskiej kultury, a zwłaszcza bojkotować żydowską prasę i żydowskie demoralizujące wydawnictwa, ale nie wolno na Żydów napadać, bić ich, kaleczyć, oczerniać”

Wracając do kraju w 1945 roku, prymas musiał współpracować z władzą wprowadzaną na bagnetach komunistów. Zgodził się m.in. na śluby cywilne, które potępiał w swoich pismach. Powojenne „napaści na Żydów” prymas Hlond wyjaśniał słowami: „Nie widzę atoli w tym objawu antysemityzmu, ile raczej zawziętą grę polityczną, której ofiarą pada nierównie więcej Polaków.”

– Prymas Hlond to postać raczej negatywna. Gdy wybuchła wojna, uciekł do rzymskich pałaców, zamiast pomagać Polakom, których dzielił na lepszych i gorszych pod względem religijnym i rasowym. Nie ma miejsca w nowoczesnej Polsce na takich patronów – mówi Michał Bartosiak, mieszkaniec miasteczka Wilanów.

Prawica protestuje

Konserwatywni działacze założyli kontrpetycję, w której domagają się, by nazwa ulicy nadal upamiętniała kardynała Hlonda. Wspiera ich były kandydat Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Warszawy. Na swoim Facebooku napisał: “Mieszkańcy miasteczka Wilanów (tak, tego z rekordami głosów kiedyś na Petru, potem Komorowskiego etc.) wymyślili sobie, że śp. A. Hlond był "antysemitą" oraz nie był patriotą i chcą mu zabrać nazwę ulicy. Podpisałem ten list już nawet nie w obronie tego wielkiego Polaka, ale w obronie zdrowego rozsądku. Ręce nie mają gdzie opadać...” (pisownia oryginalna – red.)

Petycja w sprawie zmiany nazwy ulicy ma trafić do radnych Wilanowa na początku 2021 roku. Na razie nie jest znane stanowisko rady, które zapewne wyłoni się po debacie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA