Mistrzostwa odbywają się po czteroletniej przerwie spowodowanej przez pandemię. Weźmie w nich udział ponad 200 zawodników z 22 krajów. Polska jest w gronie faworytów – w dotychczasowych siedmiu edycjach nasi reprezentanci sześć razy stawali na podium raz zdobywając raz złoty, dwukrotnie srebrny i trzykrotnie brązowy medal. W ostatnim turnieju, w 2019 roku, Polacy zakończyli grę na fazie ćwierćfinału. Teraz chcą wrócić na podium.
- Sport to wielkie emocje dla kibiców i zawodników. Ale w takiej imprezie chodzi jeszcze o coś więcej – kształtowanie charakteru, budzenie aspiracji, pokazywanie drogi rozwoju. To ważne dla dzieci w każdej rodzinie, a dla dzieci wychowujących się bez rodziców, jeszcze ważniejsze – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. – Kibicuję wszystkim uczestnikom tego turnieju. Żeby ich piłkarska pasja i praca, którą wkładają w treningi zaprocentowała nie tylko na boisku w Warszawie, ale przede wszystkim w jak najlepszej przyszłości.
Nadzieja na mundial
Organizatorem mistrzostw jest Stowarzyszenie Nadzieja na Mundial. Od 2010 roku zajmuje się ono organizacją imprez sportowych i kulturalnych dla dzieci z placówek opiekuńczych. Zorganizowało dotąd m.in. 14 edycji Mistrzostw Polski, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Ukrainy w 2022 r. i 7 edycji Mistrzostw Świata. W turniejach wzięło dotąd udział ponad 6 tysięcy dzieci z 45 krajów świata, w tym podopieczni kilkudziesięciu domów dziecka z całej Polski.
– Mimo niełatwych realiów nasza idea rośnie i harmonijnie się rozwija. Piłka nożna daje tym dzieciakom energię do rozwoju i radość, jakiej często nie miały w swoim życiu wiele – mówi prezes Stowarzyszenia Sylwester Trześniewski.
Stowarzyszenie wraz z UEFA Foundation for Children prowadzi Mobilną Akademię Piłkarską, w ramach której trener reprezentacji Polski dzieci z domów dziecka przeprowadza treningi piłkarskie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie całego kraju. We współpracy z UEFA i PZPN stowarzyszenie zorganizowało Akademię Młodych Trenerów – pierwsze na świecie kursy trenerskie dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych i osób skupionych wokół nich (wychowawcy, opiekunowie). W dwóch edycjach kursu wzięło udział 80 osób, które uzyskały stopień Junior Coach bądź pełną licencję trenerską UEFA C.
Trenerem-selekcjonerem polskiej kadry jest Krzysztof Kot – wychowanek domu dziecka w Kołaczkowie, który w 2013 roku, na I Mistrzostwach Świata wraz z Biało-Czerwonymi sięgnął po tytuł Mistrza Świata.
- Regularnie spotykaliśmy się na treningach, zgrupowaniach i obozach. Nie każdy będzie wielkim piłkarzem, ale każdy ma szanse być dobrym człowiekiem. Takie turnieje w tym pomagają – mówi Krzysztof Kot.
Atrakcje na Łazienkowskiej
Rozgrywki rozpoczną się w sobotę rano. W niedzielę – faza pucharowa, a od godz. 15.40 – mecze o medale. Przed nimi – o godz. 15.30 – bramy stadionu przy Łazienkowskiej 3 zostaną otwarte dla kibiców (wstęp wolny).
Oprócz spotkań o trzecie i o pierwsze miejsce będzie można skorzystać z licznych atrakcji. Na kibiców czekać będzie m.in. rodzinna strefa zabaw, stoisko UNICEF Polska oraz food-trucki Festiwalu Smaków Świata. Po zakończeniu meczów o godzinie 17.00 na stadionie wystąpi Kamil Bednarek.
Warszawa jest partnerem strategicznym imprezy. A wśród partnerów głównych znalazło się m.in. Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Miejskie Zakłady Autobusowe.