KATARZYNA NOWIŃSKA: W grudniu minionego roku wszystkich miłośników kultury na Ursynowie bardzo ucieszyła wiadomość, że w 2025 roku Dzielnica Ursynów przeznaczy o 33% więcej środków na dotacje właśnie w obszarze kultury. W tym roku dzielnica wyda na dotacje w sferze kultury 400 000 złotych (w ubiegłym roku było to 300 000 złotych). Środki te będą dostępne w ramach dwóch konkursów dotacyjnych, mających na celu wspieranie aktywności kulturalnej mieszkańców Ursynowa. Proszę powiedzieć coś więcej na temat tych konkursów.
ROBERT KEMPA, BURMISTRZ URSYNOWA: Mnie również cieszy zwiększenie kwot na dotacje w sferze kultury. Obydwa konkursy zostały już rozstrzygnięte. Pierwszy obejmował realizację zadań publicznych w zakresie edukacji kulturalnej oraz wspierania rozwoju i popularyzacji artystycznej twórczości amatorskiej (170 tys. zł), a drugi upowszechnianie kultury w różnych dziedzinach i formach artystycznych, w tym ochrony tradycji i dziedzictwa kulturowego Ursynowa w kwocie 230 tys. zł. Wybrane projekty są ogłoszone publicznie. W pierwszym konkursie uhonorowano dziesięć organizacji, a w drugim osiem fundacji i stowarzyszeń.
18 lutego w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów odbyła się uroczysta premiera filmu „Wsie Ursynowa III. Społeczność”, stanowiącego kontynuację cyklu zapoczątkowanego w 2021 roku. Film, którego producentami są Dzielnica Ursynów m. st. Warszawa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest kontynuacją filmów „Wsie Ursynowa I. Introspekcje” i „Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie”. Wszystkie trzy części można oglądać na stronie urzędu dzielnicy. O czym są te filmy i dlaczego powstały?
Cykl powstał, by opowiedzieć historie osób, które są z tym miejscem nierozerwalnie związane. To nasze korzenie, nasza przeszłość, nasze tradycje, staramy się je kultywować i uchronić przed zapomnieniem. Mieszkańcy, których rodziny żyją od pokoleń na Ursynowie, zachowali pamięć o jego dawnym wiejskim charakterze, którą warto zachować, dlatego cykl „Wsie Ursynowa” to opowieść o więziach, o tym co radosne, co trudne, o zmianach, które następowały na przestrzeni lat. Poczucie zakorzenienia stanowi ważny element kształtowania tożsamości naszych mieszkańców.
Urząd Dzielnicy Ursynów rozpoczyna prace przygotowawcze niezbędne do rozpoczęcia budowy nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Juliana Ursyna Niemcewicza przy ulicy Bacewiczówny na terenie przeznaczonym pod usługi publiczne. Co znajdzie się wewnątrz tego nowoczesnego budynku otoczonego zielenią?
Chciałbym przede wszystkim podkreślić, że to inwestycja bardzo potrzebna i długo oczekiwana. Wszyscy obserwujemy znaczący zwrot społecznych zainteresowań ku kulturze, w tym między innymi czytaniu książek, które wielu z nas zdążyło już uznać za relikt przeszłości. Tymczasem na całym świecie młodzież wraca do książek. Dlatego cieszy mnie, że nowa siedziba Ursynoteki będzie miała pokaźny zbiór ponad stu tysięcy woluminów. To wszystko w różnych przestrzeniach - biblioteka dla dorosłych i młodzieży, biblioteka dla dzieci, biblioteka obcojęzyczna, mediateka, a także strefy do wspólnej pracy, kąciki czytelnicze oraz sale zajęć warsztatowych. W nowej siedzibie Ursynoteki powstanie też kolejna na Ursynowie sala widowiskowa, gdzie będziemy mogli oglądać filmy, spektakle teatralne, wykłady i prelekcje oraz spotkania z artystami i autorami.
Jaki jest harmonogram prac?
Przed nami konkurs na projektodawcę, w którym jury wybierze autora projektu architektonicznego. Następnie sam okres projektowania, przewidziany na lata 2025-26. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, przystąpimy do realizacji, która powinna zakończyć się około 2028 roku. Rok 2029 przeznaczymy na wyposażenie budynku w nowoczesny sprzęt, m.in. sceniczny – teatralny i filmowy.
Jakie ciekawe wydarzenia kulturalne czekają nas w najbliższych miesiącach w dzielnicy Ursynów?
Jest ich sporo. Pod koniec marca czeka nas szalenie ciekawy Ursynowski Kalejdoskop Teatralny – będziemy mogli porozmawiać z Anną Polony, a na scenie zobaczymy Annę Seniuk czy Edytę Jungowską. Przyjedzie do nas świetny Teatr Ludowy z Krakowa. Dopinamy szczegóły organizacyjne Dni Ursynowa, zaplanowane na 13-14 czerwca, naszego dorocznego święta – wkrótce poinformujemy o gwiazdach muzyki i estrady, które wystąpią podczas czerwcowego weekendu przy Kopie Cwila. Ursynoteka przygotowuje festiwal literacki na maj. Kontynuujemy cykle filmowe w naszych instytucjach kultury oraz różnorodne aktywności w dziedzinie muzyki, teatru, sztuki, filmu i literatury.
Jakie atrakcje czekają nas w Dni Ursynowa?
Właśnie pracujemy nad programem tego najważniejszego święta dzielnicy, ale już wiem, że zapowiadają się dwa dni znakomitej zabawy i świetnej muzyki. Naprawdę będzie warto przyjść! W programie znajdą się koncerty na świeżym powietrzu oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych - rodzinny piknik ze strefą rekreacyjną – dmuchane zjeżdżalnie, place zabaw i tory przeszkód. Ale przede wszystkim koncerty.
Czy może nam Pan zdradzić jakie są plany odnośnie tegorocznej „Nocy Muzeów” na Ursynowie?
Planujemy, jak co roku wycieczki po Ursynowie, w tym roku w nieco zmienionej odsłonie, projekcje wszystkich trzech części „Wsi Ursynowa” oraz, last but not least, zwiedzanie mojego gabinetu, co nieodmiennie cieszy się zainteresowaniem. Wkrótce ogłosimy oficjalny program nocy muzeów na Ursynowie.
Panie burmistrzu, bardzo dziękuję za tak wiele interesujących informacji.