Jej autorem jest Wojciech Noworyta. Ten magister inżynier elektronik zajmuje się fotografią od roku I980. To prawdziwy tytan pracy w którego autorskiej kolekcji znajduje się ponad 400 000 zdjęć. Jego prace można oglądać w renomowanych galeriach, ale też w mediach społecznościowych i przeglądarkach internetowych.
Autor jest człowiekiem skromnym, choć ma liczne powody do dumy. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace można było oglądać m. in.: w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie (wielokrotnie), w Pałacu w Sannikach, w Ośrodku Kultury w Markach, w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Były one prezentowane również w Zamku Piastowskim w Legnicy, Wszechnicy Świętokrzyskiej i innych równie prestiżowych miejscach. Jest też aktywnym działaczem Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego.
Życiorys Wojtka Noworyty przypomina nieco życie Władysława Orkana. Obydwaj swój sukces artystyczny i zawodowy zawdzięczają własnej, nierzadko ciężkiej pracy.
Skąd u Wojtka zainteresowanie fotografią? Dlaczego ktoś z wykształceniem inżynierskim zawodowym, zajmujący się systemami komputerowymi, lubi oglądać
świat przez obiektyw aparatu? Najlepiej przyjść do Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej i samemu spróbować znaleźć odpowiedź na te pytania.
Wystawie towarzyszy profesjonalny katalog pod redakcją Janusza Gmitruka i Tadeusza Skoczka. Wprowadzenie napisał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Tytułowemu bohaterowi wystawy Władysławowi Orkanowi swój tekst poświęcił dr Tadeusz Skoczek - Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przypomniał w nim postać pisarza, poety i społecznika związanego ze swoją rodzinną Porębą Wielką w powiecie limanowskim. Dziś znajduje się tam jego Muzeum Biograficzne „Orkanówka”. Dr Janusz Gmitruk – dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego skupił się na roli Władysława Orkana, jaką ten odegrał w życiu społecznym i kulturalnym w swojej małej ojczyźnie. Oczywiście twórczość Orkana wykraczała znacznie poza nią i region Podhala docierając do szerokiego grona odbiorców.
Galeria Brama Bielańska, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, ul. Czujna. Wystawę można oglądać do 8 marca.