Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Zbigniew Chmielewski w Galerii Działań

11-01-2023 20:22 | Autor: Grzegorz Borkowski
Pracownia artysty to specyficzna przestrzeń, lecz nie tylko ta przestrzeń materialna, w której znajdują się odpowiednie narzędzia i materiały, lecz także przestrzeń w głowie i sercu artysty, przestrzeń myśli i emocji, fascynacji, refleksji i decyzji. W niej stale się coś dzieje, nawet w chwilach pozornego zatrzymania aktywności. Wystawa Zbigniewa Chmielewskiego „Pracownia / Fascynacje” podejmuje temat przemian artystycznej praktyki – przetwarzania wizualnych znaków, używanych przez tego artystę wiele lat wcześniej, w nowe jakości.

To, co dawniej było rodzajem ekspresyjnych gestów, zyskuje w nowszych pracach – mimo pewnych formalnych podobieństw – zupełnie inny, bo medytacyjny charakter; staje się praktyką bardzo indywidualnie kreowanej kaligrafii. Zestawienie prac z trzech cykli abstrakcyjnych rysunków tuszem i akwarelami na papierach dużego formatu pozwala dostrzec łączące je powinowactwa i odmienności, uchwycić pulsowanie między nimi.

Wystawa jest też świetną okazją by raz jeszcze zastanowić się nad odpowiedzią na proste pytanie: dlaczego warto doceniać sztukę abstrakcyjną? – Bo jest w stanie uwolnić oczy z osadu, jaki powstaje z nadmiaru obrazów konkretnych przedmiotów lub postaci. Pomaga przewietrzyć myśli, kieruje umysł w rejony wolne od dosłowności.

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane takimi ciekawymi zagadnieniami na otwarcie wystawy w czwartek 12 stycznia 2023 o godz. 19:00 w Galerii Działań (SMB Imielin, ul. Marco Polo 1). Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu Wydziału Kultury m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursynów czynna będzie do 28.02.2023.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA