System Veturilo został oficjalnie uruchomiony 1 sierpnia 2012, licząc 1000 rowerów i 57 stacji dokujących, zlokalizowanych w Śródmieściu, Ursynowie i na Bielanach oraz Wilanowie. Od tego czasu w systemie zarejestrowało się ponad 1,2 mln użytkowników. W tym czasie użytkownicy wypożyczyli jednoślady Veturilo ponad 43 mln razy.
– Z perspektywy 12 lat funkcjonowania Veturilo, mogę śmiało powiedzieć, że nasza usługa nie tylko odniosła ogromny sukces, ale także diametralnie zmieniła podejście do przemieszczania się po Warszawie. Można to zauważyć zarówno po liczbie wypożyczeń naszych rowerów, jak i po stale rosnącej liczbie rowerzystów oraz ścieżek rowerowych. Na początku działalności Veturilo, w Warszawie brakowało setek kilometrów dróg dla rowerów, a infrastruktura dopiero się rozwijała, tworząc spójną sieć dróg rowerowych. Dzisiaj wiemy już, że stolica zaliczyła kilkuset procentowy wzrost km dróg dla rowerów ścieżek. Samo Veturilo stało się zaś jednym z symboli Warszawy oraz istotnym elementem nie tylko infrastruktury rowerowej stolicy, ale i całego stołecznego transportu miejskiego na długo przed pojawieniem się innych usług sharingowych – komentuje Marcin Sałański, Head of Communications w Nextbike.
W 2024 r. Warszawski Rower Publiczny liczy ponad 3250 rowerów i 329 stacji, w tym kilkanaście stacji sponsorskich. To sprawia, że system jest w pierwszej dziesiątce największych systemów rowerowych w Europie. Już w 2013 roku magazyn USA Today uznał go za jeden z najlepszych na świecie, obok systemów w miastach takich jak Barcelona, Bruksela czy Paryż. Flota Veturilo obejmuje nowoczesne rowery smart bike 3.0, rowery ze wspomaganiem elektrycznym oraz tandemy. Flota serwisowana jest przy wykorzystaniu specjalnych elektrycznych pojazdów, dzięki czemu większość - bo ponad 70 proc. – napraw odbywa się bezpośrednio w terenie.
– Veturilo rok rocznie odnotowuje rekordowe liczby wypożyczeń, oferując mieszkańcom stolicy wygodny środek transportu na pierwszych i ostatnich kilometrach ich codziennych podróży. Tylko w tym roku rowery Veturilo wypożyczono już niemal 3 miliony razy. W ubiegłym sezonie ponad 3 tysiące rowerów wypożyczono prawie 5 milionów razy w ciągu całego sezonu. Średnio jeden rower był wypożyczany 5-6 razy dziennie, co pokazuje, że system jest dobrze dopasowany do potrzeb mieszkańców. Średni czas jednego wypożyczenia na przestrzeni ostatnich 12 lat w Warszawie to 12 minut, a najpopularniejsze stacje to Centrum Handlowe Arkadia i Metro Centrum Nauki Kopernik – tłumaczy Sałański.
System Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo powstał i funkcjonuje dzięki Miastu Stołecznemu Warszawa. W rozwój systemu na terenie stolicy wkład mają też prywatni sponsorzy, którzy finansują w tym roku 19 stacji sponsorskich. Stale rozwijana jest również współpraca z gminami ościennymi. W pełni kompatybilne z Veturilo są systemy wypożyczalni m.in. w Piasecznie, Pruszkowie, Otwocku czy Józefowie.