– Obywatele polskiego państwa potrafią się organizować w szczególnych okolicznościach historycznych wyzwań, sytuacjach zagrożenia. Potwierdzają to przykłady z ostatnich lat. Znakomicie zorganizowaliśmy nasze życie w stanie epidemii, wykorzystaliśmy ten czas na samokształcenie i rozwój technologiczny. Po agresji Rosji na Ukrainę i teraz, w czasie wojny, Warszawa zajmuje się uchodźcami z Ukrainy, pomaga zorganizować im życie w obcym państwie, ale też zasymilować się w nowej rzeczywistości. Ostatnie kataklizmy powodzi pokazały ogromną solidarność międzyludzką i zaangażowanie w pomoc – czytała w liście od prezydenta m.st. Warszawy, jego zastępczyni Renata Kaznowska.
Działalność Polskiego Państwa Podziemnego
Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Działała polska administracja, szkolnictwo, sądownictwo. Z tajnego nauczania korzystało milion młodych ludzi. W samej Generalnej Guberni działało 2 tys. szkół średnich. Studia ukończyło 10 tys. młodych ludzi. Wychodziła podziemna prasa, działały sądy, istniało też podziemne wojsko. Armia Krajowa, będąca jego zbrojnym ramieniem, w 1944 r. liczyła blisko 400 tys. żołnierzy. Prowadziła działania sabotażowe, wywiadowcze i dywersyjne.
– W dniu święta Polskiego Państwa Podziemnego musimy też pamiętać o tak ważnych strukturach cywilnych: o Radzie Jedności Narodowej, czyli namiastce polskiego parlamentu, o delegaturze rządu na kraj i jednostkach terenowych, o sądach, państwowym korpusie bezpieczeństwa, czyli konspiracyjnej policji, o działającej w podziemiu pomocy społecznej, edukacji czy prasie podziemnej – mówił Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Znaczenie rocznicy
Obchody 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego były też okazją do przypomnienia o heroizmie i poświęceniu tysięcy Polaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość ojczyzny. Uczestnicy uroczystości oddali hołd jego twórcom i przywódcom oraz Żołnierzom Armii Krajowej, którzy poświęcili życie walce o wolność i niepodległość.
– Polski naród w swym umiłowaniu wolności potrafi w krytycznych okresach dziejowych wydobyć z siebie podstawowe wartości świadczące o jego wielkości, gdyż o wielkości stanowi nie cyfra algebraiczna, lecz siła ducha. Pełne patriotyzmu i poświęcenia zaangażowanie oraz zdolności organizacyjne. Dziesiątki tysięcy Polaków ze wszystkich warstw społecznych zmagających się z niemiecką przemocą doprowadziły do zbudowania państwa podziemnego, struktury niemającej odpowiednika w okupowanej Europie – zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości Janusz Komorowski, prezes zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Po modlitwie ekumenicznej przedstawiciele władz, służb mundurowych, środowisk kombatanckich i organizacji harcerskich złożyli wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej.