Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza pogoda

Sprawdź pogodę na 7 dni
-1°
-4°

Dla ursynowian najważniejszy jest program

12-12-2018 21:34 | Autor: red.
O nowej koalicji i planach na najbliższą kadencję rozmawiamy z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.

PASSA: Panie Burmistrzu, w ubiegłym tygodniu zawarto na Ursynowie nową, dość niespodziewaną koalicję...

ROBERT KEMPA: Najważniejszą wartością jest przecież Ursynów i to byśmy sprawnie realizowali program. Programy  podmiotów tworzących koalicję: Platformy, Nowoczesnej – Koalicji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Otwarty Ursynów były najbardziej zbliżone do siebie. Możemy mieć różną ocenę wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim liczy się przecież to, jak wspólnie wykorzystamy najbliższe lata. A dzięki dobremu programowi chcemy ten czas wykorzystać jak najlepiej.

Jeśli mówimy o programie, to co proponujecie mieszkańcom Ursynowa?

Porozumienie koalicyjne, które mamy zamiar skutecznie realizować, składa się z ośmiu bloków wspólnego programu. Współpraca przy ich realizacji ma na celu poprawę komfortu życia mieszkańców oraz rozwój naszej dzielnicy. Oczywiście, zachęcam wszystkich, którzy interesują się sprawami Ursynowa, aby szczegółowo zapoznali się z naszymi planami. Ze sformułowanych przez nas propozycji chciałbym wymienić kilka najważniejszych. W ramach celu programowego „Ursynów dzielnicą zieleni i czystego powietrza” zaproponowaliśmy m. in. budowę nowych parków oraz rozbudowę już istniejących. Ważną sprawą jest instalacja filtrów na wyrzutniach spalin przy tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z czujnikami pomiaru jakości powietrza. Zresztą, chcemy zadbać o jakość powietrza na terenie całego Ursynowa. Planujemy zwiększenie wysokości dopłat do wymiany kotłów, powstanie także oparty na monitoringu Ursynów Smog Alert. Do realizacji tego celu ma przyczynić się także wprowadzenie programu grantów dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot na tworzenie parków kieszonkowych i zielonych enklaw. Sformułowaliśmy cel „Ursynów lepszej infrastruktury i mobilności”,w ramach którego zaplanowaliśmy m. in. budowę Ciszewskiego-bis, poszerzenie ul. Płaskowickiej do dwóch pasów na odcinku Pileckiego-Puławska, audyt przejść dla pieszych, audyt węzłów przesiadkowych, uspójnienie sieci rowerowej na Ursynowie. Plany w obecnej kadencji to kolejne inwestycje na Zielonym Ursynowie – zarówno w budowę i rozwój infrastruktury drogowej, jak i rozwój melioracji i kanalizacji deszczowej. Podejmiemy także działania, których oczekiwanym skutkiem ma być zapewnienie nowych połączeń autobusowych z Wilanowem. Dużo uwagi poświęcamy także kwestii zdrowia naszych mieszkańców. Postulatem koalicji jest ukończenie budowy Szpitala Południowego na Ursynowie z opieką pediatryczną i geriatryczną oraz dyżurem ginekologicznym 24/7. W planach jest modernizacja przychodni przy ul. Kajakowej oraz utworzenie nowej, publicznej przychodni przy ul. Samsonowskiej. Elementem porozumienia jest wiele propozycji dedykowanych określonym grupom społecznym.

Jakie konkretnie działania są w planach?

Szczególną uwagę poświęcamy niezmiennie potrzebom ursynowskich seniorów. Chcemy stworzyć Centra Aktywności Seniora oraz wprowadzić programy premiujące podmioty oferujące usługi sportowo-rehabilitacyjne dla seniorów. Podejmiemy działania na rzecz stworzenia miejskiego programu zapewniającego windy w starych budynkach. Będziemy kontynuować programy dla seniorów, takie jak przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, nauka języków obcych czy różnorodne zajęcia sportowe. Na najbliższe lata mamy także propozycje dla przedsiębiorców. Wśród naszych propozycji warto wskazać pomysł stworzenia forum współpracy z ursynowskimi przedsiębiorcami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw celem wsparcia ich działalności. Widzimy potrzebę wprowadzenia programów szkoleniowych rozwijających kwalifikacje i kompetencje dostosowane do potrzeb rynku. Planujemy także uruchomienie inkubatora dla start-upów ursynowskich. Mamy w programie na najbliższą kadencję propozycje dla osób aktywnie spędzających czas. Z dużych inwestycji będzie to budowa pływalni na Zielonym Ursynowie wraz z dodatkową infrastrukturą sportową oraz budowa pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej i bieżni. Warto także wspomnieć o budowie hali szermierczej przy ul. Lokajskiego. W planach jest dalszy rozwój sieci siłowni plenerowych oraz budowa skweru sportów miejskich

Jakie są priorytety?

Oczywiście, wszystkie osiem bloków traktujemy priorytetowo, jednak bez wątpienia bardzo istotnym tematem pozostaje edukacja. W poprzedniej kadencji postawiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Ostatnie cztery lata były bowiem rekordowe pod względem wydatków na ursynowską oświatę. Nie sposób wymienić tego, co zrealizowano, ale jak wielokrotnie podkreślałem, była to pierwsza w historii kadencja, w której we praktycznie wszystkich placówkach oświatowych na terenie dzielnicy były prowadzone prace remontowe lub inwestycyjne. Dlatego także przez najbliższe 5 lat zamierzam poświęcić sprawom ursynowskiej oświaty dużo energii. To szczególnie ważne w kontekście źle przygotowanej reformy oświaty. W planach na najbliższe lata jest budowa szkoły na Kabatach, kolejne modernizacje szkół,  stworzenie 500 nowych miejsc w żłobkach i 600 w przedszkolach. Znajdziemy pieniądze na realizację corocznych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy dla uczniów klas czwartych szkół podstawowych oraz na edukację dla najmłodszych z zakresu bezpieczeństwa na drodze i poruszania się rowerem. Za priorytet uważam także prowadzenie stałego dialogu z mieszkańcami. Uważam, że sukcesem ostatnich czterech lat była właśnie komunikacja z ursynowianami. Były to m. in. rozmowy, jakie przez całą kadencję prowadziłem w ramach wiosennych i jesiennych edycji spotkań z mieszkańcami oraz liczne konsultacje, jakie przeprowadziliśmy. Z tematem konsultacji wiąże się też nasz cel „Samorząd Ursynowa przyjazny mieszkańcom” obejmujący m. in. zasadę organizowania  konsultacji  społecznych przy  dużych projektach  infrastrukturalnych, stworzenie kolejnych Miejsc Aktywności Lokalnej czy też wydłużenie godzin pracy urzędu. Zamierzamy dalej wspierać ursynowskie organizacje pozarządowe oraz prowadzić kampanie informacyjne dotyczące spraw szczególnie istotnych dla mieszkańców. W programie znalazło się wiele propozycji, dzięki którym Ursynów ma się stać jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia. Wierzę, że najbliższa kadencja będzie czasem wytężonej pracy, która przyniesie widoczne efekty z pożytkiem dla mieszkańców Ursynowa.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA