Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

24°
18°

Miliony złotych od milionów ludzi

17-01-2018 23:00 | Autor: Rafał Kos
Polacy w kraju i za granicą znowu pospieszyli z hojnymi datkami od serca, wpłacając fizycznie i elektronicznie na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbierała na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

Dyrygent 26. koncertu Orkiestry, ursynowianin Jurek Owsiak może być dumny, bo z pomocą 120 tysięcy zbierających pieniądze wolontariuszy udało się zgromadzić tylko w niedzielę 14 stycznia ponad 80 mln złotych, a ponieważ najprzeróżniejsze licytacje trwają do końca stycznia, jest niemal pewne, że ubiegłoroczny rekord (ponad 105 mln złotych) zostanie w tym roku pobity.

Orkiestrę wsparły medialnie portal Onet (a właściwie cała potężna firma Ringier Axel Springer Polska) i TVN, która transmitowała między innymi centralną uroczystość, jaką był koncert zespołów rockowych i tradycyjne Światełko do Nieba na placu Defilad w Warszawie. Tymczasem bodaj największe zbiórki w stolicy notowano w południowej części miasta. Aż 9 sztabów WOŚP pracowało na Ursynowie. Około 120 wolontariuszy ze sztabu w Szkole Podstawowej nr 330 przy ul. Mandarynki zebrało do puszek ponad 140 tysięcy złotych, chociaż czas był niesprzyjający (ferie szkolne, ostry mróz, pustki na ulicach). Sztab ten zakończył pracę o godz. 1.30 w nocy. Jeden ze zbierających młodych chłopców spotkał się ze zdecydowaną odmową datku ze strony starszego pana, który wyraził tę odmowę nieprzyjemnymi słowami. Gdy jednak w odpowiedzi usłyszał, że przecież w skali wielu lat WOŚP zbierała na wysokiej klasy sprzęt medyczny w celu leczenia starszych osób, ów pan nagle zmienił zdanie i wrzucił do puszki aż 100 złotych.

W Piasecznie, gdzie w niedzielę udało się zebrać 200 tys. złotych,  wystawiono do licytacji na zbiórkę WOŚP atrakcyjny jacht, a licytacja na Allegro potrwa do 31 stycznia. Na razie zaoferowano zań 10 000 złotych. Kto da więcej?

Warto zauważyć, że wśród milionów osób wspierających Orkiestrę moralnie i finansowo nie zabrakło wielu znanych postaci. Szymon Majewski, Małgorzata Rozenek, Radosław Majdan, Robert i Anna Lewandowscy, Maciej Zakościelny – byli wśród nich. Ten ostatni ofiarował na licytację kurtkę lotniczą, uszytą na potrzeby filmu „Dywizjon 303”. Nie można też zapominać, że datków na WOŚP nie odmówili prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama – Agata Duda. Podobno wpłaty dokonał też prezes partii Prawo i Sprawiedliwość – Jarosław Kaczyński, nazywany nieoficjalnie naczelnikiem Polski. Fundacja im. Wojciecha Młynarskiego przekazała na licytację WOŚP oryginalny maszynopis tekstu piosenki „Róbmy swoje”, która mogłaby być hymnem tej szlachetnej zbiórki. Orkiestra grała po raz dwudziesty szósty, a ma grać do końca świata i nawet o jeden dzień dłużej. Bo nawet sam Pan Bóg chce jej przyklasnąć.

Wróć

Inne artykuły

Ekrany nie muszą psuć krajobrazu Prezentując Państwu ostatni artykuł dotyczący hałasu, dobiegającego z Puławskiej oraz Dolinki Służewieckiej, nie spodziewaliśmy się, że otrzymamy aż tyle wiadomości w sprawie montażu przy nich ekranów akustycznych. Państwa pozytywny odzew wobec tego pomysłu przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania!
Ponad 30 mln zł dla Warszawy Stolicę czeka rewolucja w zakresie nowych technologii w dziedzinie pomocy społecznej. Dzięki funduszom unijnym powstanie centrum wsparcia dostępne całą dobę, 7 dni w tygodniu, świadczące teleusługi oraz teleopiekę. Ponadto miasto wybuduje parking „Parkuj i Jedź”, a wybrane budynki komunalne przejdą rewitalizację. Łączna wartość wsparcia ze środków UE to ponad 30 mln zł.
Ursynowskie Recitale Fortepianowe Trwają recitale fortepianowe, organizowane przez Urząd Dzielnicy Ursynów w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl ten nosi tytuł „Armaty ukryte w kwiatach…”. Przed nami jeszcze jeden – 19 sierpnia  o godz. 19.00 na terenie zespołu pałacowo-parkowego Natolin (ul. Nowoursynowska 84). Dla mieszkańców Ursynowa zagra Krzysztof Książek.
Stryjeńska spogląda na mieszkańców ul. Kazury Letnie miesiące to czas intensywnych prac związanych z muralami. We wtorek (14 sierpnia) Ursynów zyskał nowy mural – przedstawiający Zofię Stryjeńską, zlokalizowany na fasadzie budynku przy ul. Kazury 8.