Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Odznaczenie dla inicjatora krwiodawstwa

02-12-2020 20:42 | Autor: Bogusław Lasocki
Mobilny punkt krwiodawstwa, funkcjonujący w przystosowanym do tych potrzeb autokarze, już po raz jedenasty w tym roku zatrzymał się na parkingu ursynowskiego ratusza. Organizatorem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi "Krewki Ursynów", który już od kilku lat uczestniczy w zbiórce krwi na terenie dzielnicy.

W ciągu blisko 4 lat aktywnej działalności Klubu pozyskano ponad 900 litrów krwi, którą ofiarowało wiele tysięcy dawców. Ta krew to istotny dar życia, który dosłownie uratował lub przedłużył życie wielu tysiącom chorych osób.

Sukces "Krewkiego Ursynowa"

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Krewki Ursynów" powstał w lutym 2017 roku. Jego założycielami byli Tomasz Mazur, Jacek Okraszewski oraz Maciej Mackiewicz. Ponieważ był to rok 40-lecia Ursynowa, pierwszy sezon mobilnego poboru krwi odbył się pod hasłem "40 litrów krwi na 40-lecie Ursynowa". Zebrano wówczas łącznie 120 litrów. Całą krew pozyskaną w sierpniu przekazano ratownikom medycznym z Łodzi, którzy ulegli wypadkowi drogowemu podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Rok 2018 to nowe hasło: "100-litrów krwi na 100-lecie Niepodległości" – łącznie zebrano ponad 220 litrów. Oprócz akcji zbiórek na potrzeby banków krwi, pobierano również krew dla konkretnych osób: ciężko poparzonej młodej kobiety, dla podopiecznej Centrum Onkologii walczącej z nowotworem-czerniakiem, a także młodego mężczyzny, który uległ wypadkowi.

W 2019 roku osiągnięto kolejny sukces – rekordowy wynik prawie 311 litrów krwi. Do grudnia odbyło się łącznie 19 akcji poboru, w tym 11 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Jedną z listopadowych donacji przekazano strażakowi z ursynowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17.

Wyjątkowo trudny ze względu na pandemię rok 2020 można również zaliczyć do udanych dla krwiodawstwa. Podczas pracy mobilnego punktu poboru krwi w każdą ostatnią sobotę miesiąca na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy zebrano już szacunkowo blisko 300 litrów, co jak na obecną sytuację epidemiologiczną jest wynikiem znakomitym. To zasługa również wspaniałych mieszkańców Ursynowa, którzy chętnie oddają swoją krew dla ratowania innych osób. W ostatnią sobotę listopada wydano blisko 60 numerków dla krwiodawców. Chętni czekali w kolejce w hallu Urzędu. Po godzinie 12 – a zbiórka odbywa się do godz. 14 – czekało jeszcze 20 osób. Część chętnych odeszła "z kwitkiem", a właściwie bez, bo nie dostali numerka kolejkowego, gdyż nie starczyłoby już czasu na pobranie od nich krwi. Większość z nich przyjdzie następnym razem wcześniej.

Pani Julia z osiedla Stokłosy, jako jedna z blisko sześćdziesięciu honorowych krwiodawców, również oddała swoją krew. – To już czwarty albo piąty raz, kiedy oddaję krew – mówiła pani Julia po wyjściu z autokaru PCK. – Są różne dziwne, stereotypowe opinie, ale uważam, że jak ktoś chce oddać krew, to naprawdę warto. Wyszłam dopiero co po oddaniu krwi i czuję się bardzo dobrze. A żeby przypadkiem krwiodawcy nie czuli się trochę słabiej, wszyscy otrzymują zapas czekolad, więc jest czym tę energię uzupełnić – opowiadała pani Julia.

Warszawa nagradza zasługi!

Inicjatorem rozwoju honorowego krwiodawstwa na Ursynowie jest Jacek Okraszewski, który wraz z Tomaszem Mazurem i Maciejem Mackiewiczem doprowadził do utworzenia "Krewkiego Ursynowa". Jacek Okraszewski jest bardzo aktywnym mieszkańcem. Od marca 1976 roku pozostaje członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. W swoim życiu oddał ponad 60 litrów krwi. Jego aktywność, także w ramach indywidualnych czynów ratujących życie, została potwierdzona uhonorowaniem odznaką "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu" oraz Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Jest on także posiadaczem najwyższego odznaczenia za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK, czyli "Kryształowego Serca".

W uznaniu dotychczasowej działalności Jacek Okraszewski otrzymał 28 listopada odznakę honorową ,,Zasłużony dla Warszawy”. Wyróżnienie zostało wręczone przez wiceprzewodniczącego Rady m.st. Warszawy Sławomira Potapowicza podczas uroczystości w Urzędzie Dzielnicy Ursynów z udziałem burmistrza Ursynowa Roberta Kempy, wiceburmistrza Jakuba Berenta, członków władz "Krewkiego Ursynowa" i zaproszonych gości.

Panie Jacku, muszę przyznać, że decyzja Kolegium Honorowego odznaki "Zasłużonego dla m.st. Warszawy" była bardzo szybka – powiedział przed wręczeniem odznaczenia Sławomir Potapowicz. – Otrzymaliśmy rekomendację ze strony Zarządu i Rady Dzielnicy Ursynów i byliśmy jednomyślni w tej sprawie. Chcę Panu w imieniu wszystkich członków Kolegium Odznaki Honorowej bardzo serdecznie podziękować za to, że przez tyle lat dzieli się Pan swoim czasem z innymi warszawiakami, ratując częstokroć czyjeś życie. To bardzo ważne i istotne. Chcę też wyrazić naszą wdzięczność za Pańską społeczną działalność i za współtworzenie Klubu Honorowych Dawców Krwi w dzielnicy Ursynów. Warto, żeby takie postacie, które są żywym pomnikiem działalności społecznej na rzecz innych osób, odpowiednio honorować – podkreślił Sławomir Potapowicz.

Kulminacyjny punkt uroczystości odznaczenia, poprzedzony wypowiedzeniem stosownej formuły potwierdzającej decyzję Kolegium Odznaki Honorowej, a po przypięciu odznaki – wręczeniem bukietu czerwonych kwiatów przez burmistrza Kempę oraz żółto-czerwonych przez Sławomira Potapowicza – trwał krótko, ale przebieg był bardzo wzruszający. Oklaski, gratulacje, ciepłe życzenia od najbliższych współpracowników i przyjaciół spowodowały, że uroczystość nabrała niezwykle przyjaznego i bezpośredniego – na ile zezwalały pandemiczne rygory – charakteru.

– Jestem bardzo dumny z kolejnego prestiżowego wyróżnienia dla mieszkańca Ursynowa. Swoim ogromnym zaangażowaniem i pogodą ducha pan Jacek Okraszewski inspiruje do pracy społecznej i kolejnych zbiórek krwi. Jest współtwórcą działającego prężnie klubu honorowych krwiodawców, który zebrał do tej pory ponad 900 litrów krwi. Urząd Dzielnicy Ursynów od początku wspierał i nadal będzie wspierać działalność tego klubu – powiedział burmistrz Dzielnicy Ursynów Robert Kempa.

Krew ratuje życie

Podczas degustacji smakowitego tortu, zamówionego przez pana Jacka dla uczestników uroczystości, była okazja, by porozmawiać o aktywności, ruchu honorowego krwiodawstwa czy zwykłych sprawach codziennych "Krewkiego Ursynowa". – Chciałbym powiedzieć potencjalnym przyszłym dawcom krwi, żeby niczego się nie bali – zaznaczył Jacek Okraszewski. – Nie trzeba się lękać, to nic nie boli, nic nie kosztuje i zajmuje zaledwie odrobinę czasu. Jest bardzo pożyteczne, bardzo dobre, a kropelka taka przecież ratuje życie. Nie trzeba się zastanawiać. Najciekawsze, że jest dużo chętnych, również wśród młodzieży. Mamy wspaniałą młodzież, która się garnie, żeby pomagać innym. Przychodzą, pytają – ile można oddać krwi, nie wszyscy wiedzą i wtedy otrzymują odpowiednie broszurki. To jest bardzo pozytywną oznaką, pozwalającą optymistycznie spojrzeć w przyszłość – tak brzmiała puenta wypowiedzi Jacka Okraszewskiego.

Całość akcji honorowego krwiodawstwa na Ursynowie spina Klub "Krewki Ursynów", a współpracujący autokar mobilnego punktu zbiórki krwi, choć widoczny tylko raz w miesiącu, ale za to w centralnym i przelotowym miejscu przy naszym ratuszu, wpisał się chyba na stałe w obraz dzielnicy.

"Krewki Ursynów" działa już prawie od czterech lat – opowiada Maciej Mackiewicz, współtwórca i członek zarządu Klubu Honorowych Dawców Krwi. – Jesteśmy bardzo aktywni na Ursynowie, zbiórki odbywają się regularnie w ostatnią sobotę miesiąca pod Urzędem Dzielnicy. Oprócz tego organizujemy również zbiórki dodatkowe, o których informujemy na naszej stronie www.krewkiursynow.org.pl. W dniu dzisiejszym odbywa się ostatnia zbiórka pod Urzędem, niemniej jednak mamy jeszcze zaplanowaną jedną zbiórkę pod pizzerią "Restauracja Rosso" na ulicy Puszczyka. Najważniejszym wydarzeniem dnia dzisiejszego jest uhonorowanie naszego prezesa odznaczeniem "Zasłużony dla Warszawy". Bardzo się cieszymy, że władze stolicy odznaczyły prezesa nie tylko za jego osiągnięcia osobiste, ale również za to, że Jacek Okraszewski stworzył i zebrał grupę aktywnych społecznie mieszkańców, którzy chcą wykonywać pożyteczne zadania i są dumni, że pod jego przywództwem mogą działać na rzecz osób potrzebujących krwi i jej składników. Także i nas duma z tego powodu rozpiera. Jacek, jak widać, stawia poprzeczki nam, członkom Klubu, bardzo wysoko, i ciągle nas motywuje, byśmy do tej poprzeczki się zbliżali. Nie chodzi tu o stawianie celów coraz trudniejszych do osiągnięcia, ale po prostu, by jak największej liczbie osób pomóc – wyjaśniał Maciej Mackiewicz.

Cele szczytne, zadania społeczne niezwykle pożyteczne i potrzebne. Krople krwi ratują życie jednostek, ale większa liczba ze zbiórek ratuje bardzo wiele osób. Krew to istny dar życia, którego niestety czasem brakuje. Trzeba pamiętać, że po oddaniu krwi, organizm bardzo szybko się regeneruje, a dla samego krwiodawcy takie regularne oddawanie krwi ma działanie również zdrowotne.

Najbliższa i zarazem ostatnia tegoroczna zbiórka krwi, koordynowana przez "Krewki Ursynów", odbędzie się w dniu 13 grudnia 2020 roku przy restauracji Rosso ul. Puszczyka 9 w godzinach 10 - 15. Pamiętajcie, krew ratuje życie!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA