My, Polacy mamy historię burzliwą, poczynając od początków tworzenia własnej państwowości aż do czasów nam najbliższych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jednym z najbardziej tragicznych okresów w naszych dziejach był wiek XX. Przyniósł on Polakom dwie wojny światowe, z których pierwsza stała się impulsem do odzyskania niepodległości, utraconej na 123 lata w XVIII wieku. Stało się to w wyniku zmowy trzech zaborców przeciwko Polsce. Nasze ziemie były zagrabiane kawałek po kawałku w latach 1772, 1793, 1795 i ostatecznie podzielone między trzy mocarstwa: Rosję, Prusy i Austrię. Skutkiem tego Polska zniknęła z mapy Europy.
Druga wojna światowa, która wybuchła 20 lat po odzyskaniu długo wyczekiwanej wolności, pogrzebała nasze marzenia o utrzymaniu suwerenności. Po 5 latach okupacji niemieckiej przyszła pora na okupację sowiecką. Tym samym staliśmy się jako państwo częścią imperium ZSRR, podobnie jak wiele innych państw Europy Środkowej i w innych częściach świata.
Niezwykle ważne dla Polski i Polaków było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Chociaż było skierowane przeciwko okupantowi niemieckiemu, miało też w zamyśle przywódców zapobiec próbie zagarnięcia Warszawy i umocowania tu władzy sowietów. Niestety, ani cele strategiczne, ani cele polityczne, stawiane przez kierownictwo Powstania, nie zostały osiągnięte. Warszawa poniosła ogromne straty, a polityka mocarstw nie sprzyjała niepodległości Polski, co doprowadziło do utraty suwerenności na pół wieku. Paradoksalnie, Powstanie Warszawskie przetrwało w pamięci znacznej części Polaków jako wydarzenie budzące podziw i szacunek zarówno dla walczących, jak i ludności cywilnej, wobec której Niemcy podjęli niezwykle krwawe działania. Jak wiadomo, Powstanie zakończyło się ogromnymi stratami dla miasta i jego mieszkańców.
Tego rodzaju wydarzenie, jak Powstanie Warszawskie, wywołuje wiele emocji i głosów krytycznych, ale też stanowi źródło inspiracji dla artystów. Konieczność odniesienia się do heroizmu i dramatu będących udziałem ludzi, którym przyszło zmierzyć się z tą trudną sytuacją, znajduje upust w twórczości literackiej, filmowej, w tworzeniu miejsc pamięci, podczas odczytów i spotkań z uczestnikami, ale też w sztukach wizualnych.
Przykładem tego ostatniego jest wystawa Grupy Twórczej PositiveArt, poświęcona 80. rocznicy Powstania Warszawskiego 1944-2024 w galerii DAP1 i DAP2 Domu Artysty Plastyka Okręgu Warszawskiego ZPAP przy ul. Mazowieckiej 11A. Wystawa w dniach od 1 do 25 sierpnia 2024 roku. Artyści prezentują w niej różnorodne prace w wielu technikach patrząc na kwestię Powstania z odmiennych punktów widzenia. Niektórzy włączają też wątki autobiograficzne. Celowo unikam nazwisk, aby nikogo nie wyróżniać, ani nie pominąć. Mamy bowiem do czynienia z pracami niemal 40 autorów. Jednym z nich jestem ja sam, co odnotowuję z satysfakcją i z czego jestem dumny. Udział w tej wystawie, to nie tylko próba zmierzenia się z trudnym tematem Powstania, ale też sposób na znalezienie odpowiedzi na trudne pytania, jakie wydarzenie to ze sobą niesie.
Finisaż wystawy w najbliższy piątek 23 sierpnia o godzinie 17:00. Zapraszamy zwiedzających na spotkania i rozmowy z artystami. Będzie to okazja do wymiany poglądów i opinii na temat prezentowanych prac i sztuki widzianej w szerszym kontekście.