Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

0°
-8°

Przejścia coraz bezpieczniejsze

10-01-2018 22:12 | Autor: Antoni Pomianowski
Ursynowskie przejścia dla pieszych stają się coraz bezpieczniejsze. W ciągu ostatnich tygodni kilkanaście „zebr” zyskało nowe lampy doświetlające, dzięki którym piesi przechodzący przez jezdnię są lepiej widoczni dla kierowców. Już po raz kolejny jest to efekt projektu do Budżetu Partycypacyjnego, którego byłem współautorem. Działania na rzecz doświetlenia ursynowskich przejść prowadzę już od paru lat, ponieważ badania wskazują jasno – jest to skuteczny sposób poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Gdy dwa lata temu zgłosiłem pierwszy projekt montażu lamp doświetlających, spotkałem się z dużym oporem urzędników Zarządu Dróg Miejskich (ZDM). Jak już opowiadałem czytelnikom „Passy”, stwierdzili oni wówczas, że takie lampy są zbędne, ponieważ… „przejścia są dobrze doświetlone.” Na szczęście udało mi się wywalczyć dopuszczenie projektu pod głosowanie, w którym mieszkańcy wyraźnie poparli to rozwiązanie. Efektem są świetnie funkcjonujące lampy na ul. Belgradzkiej, Lanciego oraz skrzyżowaniu Płaskowickiej i Stryjeńskich. W kolejnym roku postanowiłem iść za ciosem i zgłosiłem kolejny projekt.

Podczas pierwszej weryfikacji okazało się, że sukces mojego pomysłu zachęcił innych, projekty doświetlenia przejść złożyli ursynowscy aktywiści: Piotr Gąsowski i Piotr Skubiszewski. Ponieważ cel mieliśmy taki sam, postanowiliśmy połączyć siły i zgłosić jedną, wspólną propozycję. Jako że większość zaproponowanych przez nas przejść mieściła się przy szkołach, projekt zyskał wdzięczną nazwę „Bezpieczne dziecko na pasach.” Także w tym głosowaniu mieszkańcy nie zawiedli i w dużej liczbie poparli nasz pomysł, tym samym przekazując go Urzędowi Dzielnicy do realizacji.

Ta realizacja została wykonana pod koniec minionego roku. Z trzynastu przejść wskazanych w projekcie przy dwunastu stoją już lampy, dzięki którym piesi są znacznie lepiej widoczni. Ostatnie z nich na ul. Beli Bartoka czeka na planowane przez Urząd Dzielnicy modernizacje, które obejmą także montaż latarni doświetlających. Lista przejść doświetlonych w ramach projektu:

1. ul. Dereniowa przy przystankach autobusowych Malinowskiego 01 i 02

2. okolice ul. Dereniowej 2a

3. ul. Indiry Gandhi przy przedszkolu nr 213

4. okolice ul. Nugat 7

5. skrzyżowanie ul. Nugat i Nowoursynowską

6. ul. Jastrzębowskiego przy przystanku autobusowym Ursynów Płn. 03

7. skrzyżowanie ul. Beli Bartoka i Wokalnej

8. ul. Beli Bartoka okolice Symfonii 5

9. okolice ul. Herbsta 4

10. ul. Cynamonowa przy Gimnazjum nr 93

11. okolice ul. Szolc-Rogozińskiego 1

12. ul. Cynamonowa przy SP 318

13. okolice ul. Cynamonowej 41

Warto także dodać, że po wspominanych wyżej, przykrych doświadczeniach z urzędnikami ZDM nie ma już śladu. W zeszłym roku na zlecenie tej instytucji został przeprowadzony audyt wybranych warszawskich przejść dla pieszych, który obejmował m. in. właśnie kwestię oświetlenia. Jak się okazało, co trzecie nie spełniało nawet minimalnych parametrów oświetleniowych, a tylko niecałe 8% nie wymaga żadnych działań w tym zakresie. Te dane nie są może optymistyczne, ale już sam fakt, że problem został zauważony budzi nadzieję, że wkrótce w Warszawie pojawi się coraz więcej lamp doświetlających. Wspominany audyt obejmował Śródmieście, Ochotę i Pragę-Południe, ale w ubiegłym miesiącu zakończył się także audyt Ursynowa. Wciąż czekamy na publikację wyników i konkluzji z niego płynących, o których poinformuję czytelników „Passy” gdy tylko się pojawią.

W okresie zimowym, gdy zmrok zapada szybko i większość osób nosi ciemne ubrania, dobre oświetlenie przejścia dla pieszych może przesądzić o czyimś życiu. Sprawa bezpieczeństwa pieszych jest jednym ze sztandarowych tematów Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa (IMU) od lat. Dlatego, w ramach pełnionej przeze mnie od niedawna funkcji wiceburmistrza Ursynowa będę zwracał szczególną uwagę, aby wszystkie nowe lub modernizowane przejścia pozbawione sygnalizacji świetlnej były właściwie oświetlone przez dedykowane temu lampy.

Wróć

Inne artykuły

Kulturalne przedwiośnie na Ursynowie Już po raz trzeci urząd dzielnicy zorganizował Ursynowski Kalejdoskop Teatralny – swoisty przegląd spektakli dla dzieci i dorosłych. Pomysł przeglądu teatralnego bardzo przypadł do gustu mieszkańcom, jak co roku zainteresowanie bezpłatnymi kartami wstępu dystrybuowanymi przez urząd przewyższa pojemność sal, także tej największej, w Multikinie, w której odbyły się aż trzy przedstawienia.
Rekordowe wykonanie budżetu! Rozmawiamy z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.
Jakie są efekty samowładztwa stołecznego ratusza Ostatnia sesja ursynowskiego samorządu była klasycznym przykładem kompletnego niezrozumienia przez mieszkańców kompetencji i możliwości rad dzielnic w mieście stołecznym Warszawa. Przez kilka godzin toczono jałową dyskusję, która nie przyniesie żadnych efektów.
XLV sesja Rady Dzielnicy Ursynów To była bardzo pracowita sesja, trwająca blisko siedem godzin. Wykonanie budżetu za rok 2017, sprawy planów zagospodarowania przestrzennego, m. in. Kabat oraz północnej części osiedla Stokłosy, przyjęcia Strategii Warszawa 2030, program "Aktywny sześciolatek w I-szej klasie" i zmiany budżetowe Dzielnicy na 2018 r. były głównymi – spośród łącznie 11 punktów merytorycznych – tematami posiedzenia i dyskusji radnych, do której włączali się licznie przybyli mieszkańcy.