Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Szczere Pole Sztuki w Galerii Działań

06-10-2021 20:58 | Autor: Grzegorz Borkowski
Wszyscy chyba potrzebujemy czasem tego, co jest szczere a nie udawane. Mówimy też, że szczere jest na przykład złoto, gdy jest czyste – wolne od domieszek. A szczere pole to przestrzeń otwarta, nieograniczona, niemal pusta, ale za to nie ograniczająca.

Z tych słów i znaczeń artysta Leopold Duszka utworzył nazwę „szczere pole sztuki”, określającą jego twórczą aktywność prowadzoną już od ponad 20 lat poza instytucjami sztuki, kuratorami i krytykami sztuki. Rezultaty tej aktywności częstokroć rejestrował na fotografiach, których duży zbiór zaprezentowany zostanie już wkrótce na wystawie zatytułowanej „0.33 m² Szczerego Pola Sztuki” w Galerii Działań. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z tym interesującym polskim artystą, obecnie na stałe mieszkającym w Nowym Jorku.

Leopold Duszka już pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął swoje poszukiwania modelu przestrzeni artystycznej uwolnionej od presji rynku sztuki i czynników politycznych. Współtworzył wtedy we Wrocławiu kolektywny projekt „Centrum Światła”, później (już samodzielnie) prowadził małą i przenośną „Galerię Stolikową” (Table Gallery) – czym ona była też będzie się można przekonać na wystawie w Galerii Działań. Przybliży nas to do rozpoznania, co właściwie oznacza „szczere pole sztuki”. Na pewno warto będzie przy tej okazji zastanowić się nad istotną kwestią, w jakich sytuacjach można obserwować sztukę w jej czystych przejawach.

Wystawa zrealizowana została we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu i dzięki wsparciu Wydziału Kultury m.st. Warszawy dla Dzielnicy Ursynów. Zapraszamy na otwarcie 12.10.2021 o godz. 18.00 (Galeria Działań SMB „Imielin”, ul. Marco Polo 1).

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA