Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

24°
18°

TESCO a sprawa ursynowska – głos radnych

07-02-2018 20:48 | Autor: red.
.

Wpisujmy protesty, internet czeka

W dniu 6 lutego miała posiedzenie komisja poświęcona sprawie budowy Galerii Tesco na Kabatach. Na komisję licznie przybyli mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się wybudowaniu w miejscu obecnego hipermarketu Tesco wielkiej galerii handlowej.

Dlaczego wielkiej? Tak wygląda to w liczbach: 4 ha powierzchni działki należącej do inwestora; 3,06 ha powierzchnia zabudowy, powierzchnia biologicznie czynna 4 020 m kw., powierzchnia terenów zieleni na działkach inwestora TYLKO 1 780 m kw. (nie jest określone jakiego rodzaju będą to tereny zieleni – czy np. mech, porosty na dachach, trawniki czy może krzewy lub rabaty z kwiatami); 65 000 m kw. powierzchnia handlowa galerii; szerokość budynku – 129 m i długość liczona wzdłuż zachodniej elewacji od wejścia głównego do zadaszenia w południowej części budynku: 309 m.

Pięć kondygnacji, dwie kondygnacje parkingów z 1600 stanowiskami dla aut, 28 m wysokość dominanty przy skrzyżowaniu KEN/Wąwozowa, 300 urządzeń generujących hałas na dachu (!!!), 64 wycięte drzewa, 13 z obecnych zostawionych bez pewności, że budowa ich nie zniszczy.

Zarówno radni, jak i mieszkańcy nie są przeciwni modernizacji czy nawet rozbudowie obecnego Tesco, jednakże nie do takiej skali. Tak jak pisałem w poprzednim numerze PASSY, do 21 lutego mieszkańcy mają czas zgłaszać swoje uwagi do raportu oddziaływania na środowisko złożonego w mieście przez inwestora. Zainteresowanych tematem mieszkańców, którzy nie godzą się na skalę i uciążliwości Galerii Kabaty, zachęcam do składania pism z uwagami do instytucji, które opiniują raport (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, Biuro Ochrony Środowiska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie)

Wzory pism są dostępne w ursynowskim ratuszu w Biurze Obsługi Rady. Osobom zainteresowanym mogę je również wysłać mailowo, po ówczesnym napisaniu do mnie maila na: krystianmalesa@gmail.com. Zapraszam do kontaktu również w innych sprawach, w których jako radny mógłbym pomóc.

Kolejne posiedzenie komisji Architektury i Ochrony Środowiska odbędzie się 15 lutego o godz. 18.00 (jak zawsze Al. KEN 61) i będzie poświęcone zanieczyszczeniom powietrza, smogowi a także filtrom i tunelowi Południowej Obwodnicy Warszawy. W komisji udział wezmą i przedstawią mini wykłady specjaliści – profesorowie zajmujący się tą tematyką. Na czwartkowe posiedzenie komisji serdecznie zapraszam już teraz.

Krystian MALESA

Przewodniczący Komisji Architektury i Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ursynów

 

 

Galeria Kabaty – politycy zawiedli, pomóc mogę jedynie mieszkańcy!

Zawód. Tym słowem można opisać wrażenia po przeczytaniu odpowiedzi wiceprezydenta Olszewskiego w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu obecnego TESCO na Kabatach. Na nic się zdały obietnice lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy zapewniali o „podejmowaniu starań”, „czynieniu kroków” i „trosce władz o mieszkańców”.

Kiedy przychodzi co do czego, to okazuje się, że albo nie chcą, albo nie umieją wpłynąć na swoje koleżanki i kolegów „w ratuszu na pl. Bankowym”. Nie pomoże tutaj zwoływanie „na szybko” Komisji Architektury i Ochrony Środowiska przez jednego z radnych PO i zaklinanie rzeczywistości. Każdy, kto zna ustrój m. st. Warszawy, wie, że komisja Rady Dzielnicy może dokładnie tyle co „nic”. Wykorzystywanie jej w celu dawania złudnego poczucia zaangażowania przewodniczącego w sprawę TESCO, jest obraźliwe dla tych dziesiątek osób, które społecznie poświęciły i dalej będą poświęcać wiele godzin w celu wstrzymania budowy „drugiej Galerii Mokotów” na Kabatach. To tyle narzekania na dużą partię polityczną, która już nieraz zawiodła nadzieje wielu obywateli.

Co natomiast my, jako mieszkańcy, możemy zrobić w tej sprawie? otóż wiele. Od 1 do 21 lutego jest okres na aktywność mieszkańców. W toku tzw. postępowania środowiskowego jest czas na zgłaszanie uwag do zaproponowanej inwestycji. Uwagi te można mnożyć. Braki w złożonej przez inwestora dokumentacji są dość duże. Do największych należy zaliczyć brak lokalizacji punktów pomiarów akustycznych, nielogiczne założenie (przy barku wyliczeń), że Galeria spowoduje zmniejszenie natężenia hałasu przy zwiększonym natężeniu ruchu czy brak opisów efektywności środków ochrony akustycznej.

Mam świadomość, że dokumentacja licząca kilkaset stron jest trudna do przebrnięcia przez osoby niezaangażowane w sprawę. W dziesiątkach map, wykresów i analiz, trudno laikowi wychwycić to, czego brakuje (chodź na marginesie należą się podziękowania burmistrzowi Robertowi Kempie za udostępnienie dokumentacji w Urzędzie Dzielnicy Ursynów). Dlatego wspólnie z grupą mieszkańców zaangażowanych w tę sprawę przygotowaliśmy łatwą możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec planowanej inwestycji. Wystarczy wejść na stronę www.kabaty.internetowe.pl i podpisać petycję. Każdorazowy podpis jest równoznaczny z wysłaniem maila z uwagami do stosownych instytucji.

Od tego, co zrobią teraz mieszkańcy, zależy jakość życia na Ursynowie! Jak pokazują wielorakie przykłady, budowa Galerii Handlowej może spowodować liczne utrudnienia, m. in. spadek wartości nieruchomości usytuowanych w jej bliższym i dalszym sąsiedztwie. Dlatego bardzo serdecznie Państwa zapraszam do podpisania petycji dostępnej pod adresem www.kabaty.internetowe.pl.

Politycy zawiedli, pomóc możemy jedynie sami sobie!

Kamil Orzeł

radny, prezes stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW

 

Wróć

Inne artykuły

Ekrany nie muszą psuć krajobrazu Prezentując Państwu ostatni artykuł dotyczący hałasu, dobiegającego z Puławskiej oraz Dolinki Służewieckiej, nie spodziewaliśmy się, że otrzymamy aż tyle wiadomości w sprawie montażu przy nich ekranów akustycznych. Państwa pozytywny odzew wobec tego pomysłu przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania!
Ponad 30 mln zł dla Warszawy Stolicę czeka rewolucja w zakresie nowych technologii w dziedzinie pomocy społecznej. Dzięki funduszom unijnym powstanie centrum wsparcia dostępne całą dobę, 7 dni w tygodniu, świadczące teleusługi oraz teleopiekę. Ponadto miasto wybuduje parking „Parkuj i Jedź”, a wybrane budynki komunalne przejdą rewitalizację. Łączna wartość wsparcia ze środków UE to ponad 30 mln zł.
Ursynowskie Recitale Fortepianowe Trwają recitale fortepianowe, organizowane przez Urząd Dzielnicy Ursynów w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl ten nosi tytuł „Armaty ukryte w kwiatach…”. Przed nami jeszcze jeden – 19 sierpnia  o godz. 19.00 na terenie zespołu pałacowo-parkowego Natolin (ul. Nowoursynowska 84). Dla mieszkańców Ursynowa zagra Krzysztof Książek.
Stryjeńska spogląda na mieszkańców ul. Kazury Letnie miesiące to czas intensywnych prac związanych z muralami. We wtorek (14 sierpnia) Ursynów zyskał nowy mural – przedstawiający Zofię Stryjeńską, zlokalizowany na fasadzie budynku przy ul. Kazury 8.