Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

U św. Władysława z Gielniowa...

06-10-2021 21:11 | Autor: Katarzyna Nowińska
Na samym południu Ursynowa tuż obok Parku Przy Bażantarni i Alei Kasztanowej, stoi kościół o dość nietypowym wyglądzie jak na współczesne budownictwo sakralne. Monumentalna biała budowla z czterema czerwonymi kopułami wyglądem sugeruje przynależność raczej do kościoła obrządku wschodniego, ale jest to kościół parafii rzymskokatolickiej podległej jurysdykcji Archidiecezji Warszawskiej i Metropolity Warszawskiego Ks. Kardynała Kazimierza Nycza.

Parafia jest jedną z najmłodszych w południowej części Warszawy. W niedzielę 26 września, jak co roku o tej porze, obchodziła święto swego patrona, a jednocześnie jednego z Patronów Warszawy. Z tej też okazji o godzinie 12 odbyła się uroczysta Msza Święta, którą koncelebrował i podczas której kazanie wygłosił Ks. Kardynał Kazimierz Nycz. Odpustowa Msza Święta w parafii Świętego Władysława z Gielniowa była połączona z diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Podczas Mszy Świętej zostały uroczyście wprowadzone relikwie błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tak jak i w minionych latach odbyło się również odnowienie przyrzeczeń małżeńskich przez małżonków obchodzących w tym roku swoje okrągłe jubileusze (10, 20, 30, 40, 50 i 60 lat małżeństwa).

W trakcie nabożeństwa wystąpił Chór Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Andrzeja Borzyma. Po uroczystej Mszy Świętej przy pomniku błogosławionego Władysława z Gielniowa odbyło się zawierzenie Patronowi Stolicy i parafii. W ramach obchodów odpustowych w Parku przy Bażantarni do godziny 18 odbywały się Targi Regionalne, podczas których nabyć można było zarówno żywność, jak i wyroby rzemiosła lokalnych producentów. Wszyscy, którzy nie dopełnili jeszcze obowiązku spisowego mieli też świetną okazję, aby to zrobić, gdyż na miejscu obecny był rachmistrz. Atmosferę podgrzewały występy zespołów Nicponie oraz Tęgie Chłopy. Cała impreza była doskonałą okazją do sąsiedzkich spotkań, pogawędek i relaksu.

Wszystko to odbywało się w miejscu, z którego rozpościera się świetny widok właśnie na wspomnianą już świątynię pod wezwaniem Świętego Władysława z Gielniowa. Wato poświęcić kilka słów na temat samej budowli, gdyż zdecydowanie wyróżnia się ona na tle większości kościołów pod kilkoma względami. Dość nietypowe jest położenie kościelnego dzwonu. Znajduje się on bowiem nie we wnętrzu świątyni, ale w wolno stojącej dzwonnicy o wysokości 19 metrów. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że znajdujący się w owej dzwonnicy dzwon Władysław jest jednym z największych dzwonów w Polsce. Waży on dziewięć ton, czyli jest aż o tonę cięższy od słynnego dzwonu Zygmunta na Wawelu. Średnica Władysława to 2,4 metra a jego wysokość to prawie 3 metry. Dzwon wykonany został w 2000 roku w Odlewni Dzwonów Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Prace nad jego odlaniem w ludwisarni Jana Felczyńskiego trwały półtora roku. Na te potrzebę specjalnie zmodernizowano warsztat, aby dostosować dodatkowe piece. Na koniec formę dzwonu zakopano w ziemi i wlano tam stop metali. Dzwon stygł przez trzy tygodnie. Po wyjęciu z ziemi płaszcz dzwonu ozdobiono podobizną Świętego Władysława z Gielniowa, krótkim opisem jego życia oraz słowami: "Imię moje Błogosławiony Władysław, patron Warszawy i parafii. W roku Wielkiego Jubileuszu 2000, za pontyfikatu papieża z Polski Jana Pawła II i kardynała Józefa Glempa - prymasa Polski". Warto dodać, że część surowca do wytopu dzwonu dostarczyli sami parafianie prowadząc zbiórkę miedzi i cyny. Głos swego nowego dzwonu usłyszeli po raz pierwszy podczas rezurekcji w wielkanocny poranek w 2001 roku, wtedy też "Władysława" poświęcił Prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

Wrażanie robi również przestronne wnętrze kościoła oraz wykonane w technice sgraffito malowidła ścienne. Technika sgraffito znana była już w starożytności, ale szczególną popularnością cieszyła się w okresie renesansu, gdy w ten sposób dekorowano większość fasad we Włoszech. Obecnie technika ta jest stosowana dość rzadko. Uwagę przykuwa też oryginalne tabernakulum - wykonane w formie latarni morskiej. Relikwie patrona parafii błogosławionego Władysława z Gielniowa znajdują się w podstawie ołtarza.

Kościół wzniesiony został z inicjatywy i dzięki ogromnym staraniom pierwszego proboszcza parafii – księdza kanonika Eugeniusza Ledwocha. Parafia erygowana została dekretem Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa wydanym w dniu 2 maja 1988 roku. Jej teren utworzono z części parafii macierzystej św. Katarzyny na warszawskim Służewie oraz części parafii św. Elżbiety w Powsinie. Jeszcze na długo zanim przystąpiono do budowy świątyni, ksiądz proboszcz rozpoczął odprawiać Msze Święte „pod chmurką”. Pierwsze nabożeństwo odbyło się we wrześniu 1985 roku na placu przylegającym do ulicy Lanciego. Od tamtej pory w tym właśnie miejscu niezależnie od pogody odprawiane były co niedzielę Msze Święte aż do 21 czerwca 1987 roku. 22 maja 1986 roku, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyła się po raz pierwszy w historii parafii Pierwsza Komunia Święta. Do sakramentu przystąpiło 238 dzieci. Szacuje się, że wydarzenie zgromadziło na placu przy ulicy Lanciego blisko 3000 osób. W piątek 26 czerwca 1987 roku po raz pierwszy Msza Święta odprawiona została na betonowej podłodze okolonej fundamentami kaplicy budowanej na placu przy ulicy Przy Bażantarni. Nabożeństwo odprawił wicedziekan ursynowski ksiądz Tomasz Król. Pierwsze wizyty duszpasterskie na terenie parafii odbyły się zimą 1989 roku.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1992 roku. W październiku 1993 kardynał Józef Glemp dokonał wmurowania kamienia węgielnego pochodzącego ze zrębów kościoła św. Katarzyny na Służewie. Uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni odbyło się w dniu 17 grudnia 2000 roku. 11 listopada 2005 roku przed kościołem Świętego Władysława z Gielniowa odsłonięty został pomnik patrona parafii. Poświęcenia pomnika dokonał Prymas Polski Kardynała Józefa Glemp. Trzymetrowy mosiężny pomnik przedstawia błogosławionego Władysława idącego w bernardyńskim habicie z podniesionym w ręku krzyżem. W 2005 roku przypadała 500. rocznica śmierci Świętego.

W dniu 1 września 1999 roku działalność rozpoczęła mieszcząca się przy kościele Katolicka Szkoła Podstawowa imienia Heleny Kmieć Fundacji Na Rzecz Rodziny. Wszystkie zajęcia w szkole odbywają się w mało licznych grupach. Nacisk kładziony jest na naukę języków obcych oraz na naukę logicznego i kreatywnego myślenia, między innymi, podczas zajęć z wykorzystaniem gier logicznych. Po lekcjach szkoła oferuje swym uczniom nieodpłatnie liczne zajęcia dodatkowe: artystyczne, sportowe, językowe, przyrodnicze, historyczne, matematyczne, informatyczne oraz teatralne.

Natomiast od września 2006 roku przy kościele funkcjonuje również Katolickie Przedszkole Mała Droga Fundacji Na Rzecz Rodziny.

Na tyłach kościoła od ponad 13 już lat znajduje się zagroda z dzikim ptactwem. Na pomysł hodowli ptaków tuż przy kościele wpadł ksiądz proboszcz Jacek Kozub. Inspiracją była nazwa ulicy, przy której świątynia się mieści, czyli ulicy Przy Bażantarni. Można tu podziwiać, między innymi, przepiękne pawie, które w okresie godowym dumnie prężą swe wielkie kolorowe ogony, barwne papużki, kury ozdobne i oczywiście bażanty. Późną wiosną oraz latem już z dala słychać bardzo głośne krzyki ptaków. Niektórzy z okolicznych mieszkańców śmieją się, że nieznośne wrzaski ptactwa jest w stanie zagłuszyć wtedy tylko odzywający się przed nabożeństwami dostojny głos potężnego dzwonu Władysława dobiegający z kościelnej wieży.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA