Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawa uhonorowała olimpijczyków z Tokio

29-09-2021 21:42 | Autor: MBL
W Pałacu Kultury i Nauki 40 sportowców spotkało się z przedstawicielami miasta na Gali Warszawskich Olimpijczyków, by uczcić sukcesy z Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.

– Wszystkim warszawskim reprezentantom należą się wielkie brawa. Dziękujemy za walkę, wielkie emocje i wspaniałą, sportową postawę. Jesteśmy z Was dumni. Warszawa zawsze miała wspaniałych sportowców, wielu olimpijczyków, dlatego bardzo się cieszę, że dzięki Państwu możemy podtrzymywać tę tradycję – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wszyscy zawodnicy warszawskich klubów, którzy zakwalifikowali się do udziału w igrzyskach w Tokio otrzymali pamiątkowe gratulacje i upominki, natomiast medalistom prezydent Rafała Trzaskowski wręczył nagrody pieniężne: Agnieszka Kobus-Zawojska za srebrny krążek w rywalizacji czwórek podwójnych – otrzymała 51 tys. złotych, Dariusz Kowaluk za olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4x400 – 63 tysiące, a Adam Castro za srebrny medal w szermierce – 68 tysięcy.

Oprócz sportowców i prezydenta w gali wzięli udział: wiceprezydentka Renata Kaznowska, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, trenerzy oraz przedstawiciele warszawskich klubów sportowych.

Warszawa wspiera sportowców finansowo. Od roku 2018 działa nowy, bezpośredni system stypendialny – przyznawane są stypendia olimpijskie, młodzieżowe oraz trenerskie, na które z roku na rok przeznaczane są większe środki. Rok 2020 był rekordowy, bo suma wsparcia wynosiła prawie 5 milionów złotych. Łącznie w latach 2018-2021 kwota wypłaconych stypendiów wyniesie ponad 16 milionów złotych, a nabór wniosków na kolejną edycję stypendiów na rok 2022 zostanie uruchomiony już 1 października. Wspieramy zawodników nagrodami sportowymi m.st. Warszawy. Budżet na ten cel w latach 2017-2021 wynosił prawie półtora miliona złotych.

– Wierzę, że środki z nagród oraz stypendiów zostaną przekute w medale i mistrzowskie tytuły, w tym także na kolejnych Igrzyskach, które odbędą się już za trzy lata w Paryżu – powiedziała Renata Kaznowska.

W Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 wzięło udział 28 przedstawicieli warszawskich klubów sportowych, z czego aż 16 sportowców powołanych do reprezentacji jest wspieranych przez miasto st. Warszawa poprzez stypendia. Natomiast w Igrzyskach Paraolimpijskich wystartowało 9 przedstawicieli stolicy, wśród których pięcioro regularnie otrzymuje stypendia sportowe od m.st. Warszawy.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA