Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

9°
4°
Za zmiany zapłacą mieszkańcy! O dekomunizacji ursynowskich ulic z burmistrzem Robertem Kempą.
„Niehonor tu nie zajrzeć...” Wywiad z Łukaszem Ciołko, zastępcą burmistrza Ursynowa.
XII Ursynowskie Dyktando już za nami! Już po raz dwunasty miłośnicy polszczyzny z całego kraju zmierzyli się z arcytrudnym Ursynowskim Dyktandem. Spod piór wybitnych językoznawców: profesora Jerzego Bralczyka i doc. Grażyny Majkowskiej wyszedł przeznaczony jedynie dla najodważniejszych tekst, który z okazji 40-lecia Ursynowa traktował o urokach i oryginalności naszej dzielnicy.
Kontrowersje wokół Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Zapytany niedawno (listopad 2017 r.) przez dziennikarza wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki odpowiedział, że gdyby była taka potrzeba, to wojsko jest gotowe zrealizować zadanie, czyli wysadzić w powietrze stołeczny Pałac Kultury i Nauki (PKiN). Ta oraz kilka innych wypowiedzi wysokich dostojników rządzącej w Polsce partii zainicjowały wręcz ogólnonarodową dyskusję na temat dalszych losów tego obiektu.
Ogier Magnetic we wspaniałym stylu zakończył sezon wyścigowy na Służewcu Ostatnią gonitwę sezonu wyścigowego 2017 wygrał w pięknym stylu ogier Magnetic ze stajni Macieja Janikowskiego lekko bijąc ośmiu rywali. Było to czwarte z rzędu zwycięstwo tego utalentowanego folbluta.
Wart plac Pałaca, a Pałac placa? W 28 lat po upadku PRL mamy szczególne nasilenie działań „dekomunizacyjnych”, czyli likwidowanie już niemal wszystkiego, co może kojarzyć się z tak zwaną Polską Ludową i nadzorującym ją Wielkim Bratem – Związkiem Socjalistycznych Republik Sowieckich (albo Radzieckich, jeśli ktoś tak woli). W instytucjach państwowych dokonuje się radykalnej wymiany kadr, niedobitki dawnych resortów siłowych objęła „dezubekizacja”, a samo słowo „Rosja” wymawia się jak przekleństwo.
Prawdziwi mordercy zasłaniają się Polakami... Obraz Polaków jako wspólników Hitlera w Holocauście jest utrwalany w literaturze, kinie, mediach i w światowej przestrzeni informacyjnej. Książki i publikacje prasowe autorstwa polakożercy Jana Tomasza Grossa mają dowodzić, że w czasie wojny Polacy prezentowali postawę antysemicką in gremio. Ciągłe przekłamania w najbardziej wpływowych mediach świata o "polskich obozach koncentracyjnych" powodują, że nie tylko młodzi w Izraelu i w Europie zachodniej, ale także wielu obywateli USA zaczyna uważać Polaków za współsprawców zagłady europejskich Żydów.
Centrum Kultury Ursynowa – kamień węgielny wmurowany Na placu budowy Centrum Kultury Ursynowa prace idą pełną parą. W poniedziałek (13 listopada) odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum. Akt został podpisany przez przedstawicieli władz miasta, dzielnicy i wykonawcy inwestycji.
Funkcjonalność obszarów ekspresji Z październikowego wydania „Passy” dowiedziałem się, że w świetle aktualnego nurtu kształtowania miast, ursynowskie przejścia podziemne można zakwalifikować do reliktów przeszłości. Ponadto mogłem poznać dość oryginalną podbudowę ideologiczną tej opinii, ubraną w jakże piękne słowa i frazesy, co skłoniło mnie do podjęcia polemiki z autorem tej bulwersującej filozofii, wszak nie brak jest w Polsce i na świecie, bardzo pozytywnych przykładów wkomponowania przejść podziemnych w nowoczesny system funkcjonowania miasta.
Ul. Rosnowskiego na finiszu Gołym okiem już widać, że ursynowski odcinek bezpośredniego połączenia z Wilanowem, czyli rozpoczynająca się przy Relaksowej ulica Rosnowskiego jest już na ukończeniu.
O co kruszy się kopie z Budokruszem? Jest kolejny protest na Ursynowie. Po Tesco, Południowej Obwodnicy Warszawy i ostatnio braku oddziału pediatrycznego w budowanym Szpitalu Południowym ostro protestują mieszkańcy ulicy Pląsy na Zielonym Ursynowie. Chcą zablokować budowę betoniarni w tym rejonie.
Czy Okęcie stanie się bazą wojskową? Jakiś czas temu wysłuchałem radiowego wywiadu z Mikołajem Wildem, pełnomocnikiem rządu ds. zbudowania poza Warszawą Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), nazwanego już Portem „Solidarność” . W założeniach byłby to „hub” – czyli „system piasty i szprych” (ang.: hub-and-spoke model),], czyli węzłowy port lotniczy, który spełnia rolę głównego portu przesiadkowego z ofertą przelotów w wielu relacjach i infrastrukturą dostosowaną do obsługi ruchu przesiadkowego*. W tych planach niepokoi rola, jaka przydano by dotychczasowemu lotnisku im. Fryderyka Chopina na Okęciu.

Aktualności

Ratuszowa Wyprzedaż Garażowa
czytaj dalej
Największy szafing na Ursynowie powraca
czytaj dalej
Nie damy pogrześć mowy...
czytaj dalej
Narkotyki w piwnicy na Stryjeńskich
czytaj dalej
XII Ursynowskie Dyktando już za nami!
czytaj dalej
Zobacz więcej

Wydarzenia

Patriotyczne zrywy młodzieży polskiej przed blisko stu laty
czytaj dalej
Działo się w Warszawie 99 lat temu !
czytaj dalej
Nowy obiekt kultury duchowej na Ursynowie
czytaj dalej
O co kruszy się kopie z Budokruszem?
czytaj dalej
Przestańcie psuć ulice Ursynowa i Warszawy!
czytaj dalej
Zobacz więcej

Sport

Człowiek, który wygrał z metrem
czytaj dalej
Taniec na sportowo
czytaj dalej
Koń, jaki jest, nie każdy widzi...
czytaj dalej
Judo w japońskim oryginale
czytaj dalej
20. Ursynowski Bieg Passy na Kopie Cwila - zobacz film i zdjęcia!
czytaj dalej
Zobacz więcej

Kultura

Akwarele Sokołowskich
czytaj dalej
Film o Kazimierzu Leskim
czytaj dalej
Dwie niedziele z Francją
czytaj dalej
Muzeum w sześcianie
czytaj dalej
Uwaga, talent! Anna Potyrała-Listwon
czytaj dalej
Zobacz więcej

Felietony

Marsz, marsz Polonia, oddzielny narodzie...
czytaj dalej
Czy jaja są droższe z winy Herkulesa?
czytaj dalej
MY CHCEMY BOGA
czytaj dalej
Warszawa znowu walczy o niepodległość?
czytaj dalej
I weryfikację warto zweryfikować...
czytaj dalej
Zobacz więcej