Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°
Rosną szanse na ochronę atmosfery Warszawy Jeszcze w bieżącym roku zainstalowanych będzie blisko 140 czujników badających jakość powietrza na terenie Warszawy i całej aglomeracji stołecznej. Ich zadaniem będzie monitorowanie podstawowego zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM 2,5 oraz PM 10, które są jednym z głównych czynników powstawania smogu.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
112 – numer, który ratuje życie 11 lutego obchodzony był w Europie, jako Dzień Numeru Alarmowego 112. Stworzono go po to, aby z każdego miejsca naszego kontynentu przez całą dobę móc wezwać pomoc, gdy zagrożone jest życie nasze lub innych.
Juniorzy KS Metro z wicemistrzostwem Mazowsza! W miniony weekend – od 8 do 10 lutego, młodzi siatkarze KS Metro Warszawa, pod wodzą trenera Jacka Jankowskiego oraz trenerki Adriany Jankowskiej, walczyli w Radomiu na turnieju finałowym o Mistrzostwo Mazowsza juniorów. Efektem tych zmagań był zdobyty tytuł wicemistrza w tej kategorii wiekowej.
Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czy za tę niegospodarność będą zatrzymania? Amerykanie mają z nami dobrze. Jak Sowieci swego czasu. Nasi komuniści, w odróżnieniu na przykład od jugosłowiańskiego przywódcy Josipa Broz Tito, czy rumuńskiego "Słońca Karpat" Nicolae Ceausescu, nie potrafili twardo postawić się Moskwie. Stosunkowo najwięcej odwagi wykazywał Władysław Gomułka, I sekretarz KC PZPR w latach 1956–70.
Ursynowska POW schodzi do podziemia Południowa Obwodnica Warszawy faktycznie schodzi do podziemia, i to coraz bardziej. Jednak wbrew tradycyjnemu rozumieniu, "podziemie" ma tu sens bardzo pozytywny. Oznacza przybliżanie się do celu, którym jest wybudowanie tunelu podziemnego POW. Ale miejscami - również wychodzi spod ziemi.
Galerię zalewa woda, mieszkańców – krew Charakterystyczny budynek Galerii Ursynów przy al. Komisji Edukacji Narodowej 36 powstał w latach 1999-2001 dla potrzeb spółdzielni mieszkaniowej Przy Metrze i swoimi 18 piętrami służy przede wszystkim do celów mieszkaniowych, ale na dwóch najniższych kondygnacjach naziemnych mieszczą się placówki komercyjne.
Czerniakowska-bis otwarta! Budimex oficjalnie oddał do użytku dwujezdniową drogę łączącą ul. Czerniakowską z ul. Wolicką. Odcinek nosi oficjalną nazwę Al. Polski Walczącej. Inwestycja była realizowana od kwietnia 2017 r. na zlecenie Miejskiego Zarządu Inwestycji Drogowych w Warszawie. Wartość robót budowlanych to 39,5 mln zł.
Na Ursynowie ubywa ptaków Malutka sikorka, ważąca 20 - 30 g, zjada nawet 200 owadów i gąsienic dziennie. Prawie dwukrotnie cięższy jerzyk – podniebny mistrz szybownictwa – to istny odkurzacz siejący spustoszenie wśród owadów, zjadający ich setki dziennie, w tym mnóstwo komarów i meszek. Również wróbel, choć żywiący się głównie nasionami roślin, zjada pokaźne ilości szkodników, zwłaszcza w okresie lęgowym. Te małe ptaki to nasi dobroczyńcy.
Gdyby drzewa mogły mówić... Pierwsze w tej kadencji posiedzenie Komisji Architektury i Ochrony Środowiska w poniedziałkowy wieczór 21 stycznia zgromadziło nie tylko radnych wraz z zastępcą burmistrza Bartoszem Dominiakiem, ale również sporą grupę mieszkańców zainteresowanych ochroną przyrody, w szczególności drzewostanu i ptactwa.
Przegląd Statystyczny Warszawy i Ursynowa za drugie półrocze 2018 roku Zespół Urzędu Statystycznego w Warszawie pracujący pod kierownictwem Tomasza Zegara i Małgorzaty Bieńkowskiej pozwala nowym władzom miasta i dzielnic zasugerować istotne postulaty oparte na danych statystycznych. Czy Warszawa spełnia należycie swoje funkcje jako stolica kraju i Mazowsza?

Aktualności

Jak uleczyć ciało i duszę
czytaj dalej
112 – numer, który ratuje życie
czytaj dalej
Rekordowo mała liczba psów Na Paluchu
czytaj dalej
Dzieje się na Mokotowie
czytaj dalej
Na warszawskich drogach bezpieczniej
czytaj dalej
Zobacz więcej

Wydarzenia

Ratusze Warszawy – Wesoła (XV)
czytaj dalej
Na Ursynowie ubywa ptaków
czytaj dalej
Ratusze Warszawy – Wawer (XIV)
czytaj dalej
Droga do Niepodległości – styczeń 1919
czytaj dalej
Gdyby drzewa mogły mówić...
czytaj dalej
Zobacz więcej

Sport

Zastraszanie zamiast odpowiedzi na pytania...
czytaj dalej
Metro pokonało Legię!
czytaj dalej
Warszawscy sportowcy czekają na głosy
czytaj dalej
Sukcesy dżokejów ze Służewca na Półwyspie Arabskim
czytaj dalej
Metro przegrywa z liderem tabeli
czytaj dalej
Zobacz więcej

Kultura

Niedawnych wspomnień czar
czytaj dalej
Walka o Złotego Rycerza rozpoczęta!
czytaj dalej
Swoją drogą
czytaj dalej
Srebrne wesele pewnej inicjatywy
czytaj dalej
Świeżo malowane
czytaj dalej
Zobacz więcej

Felietony

ZAZDROSZCZĘ STEFANOWI
czytaj dalej
Wolny rynek, spętany sport
czytaj dalej
Biedroń bez paciorków i bez paciorka
czytaj dalej
Obyś żył w ciekawych czasach…
czytaj dalej
ROK ŚWINI
czytaj dalej
Zobacz więcej