Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dowiedz się więcej o ciasteczkach cookie klikając tutaj

Miało być pięknie i... jest pięknie

27-05-2026 20:49 | Autor: Tadeusz Porębski
W czwartek 14 maja Spółdzielnia Mieszkaniowa „Służew nad Dolinką” świętowała oddanie do użytkowania swojej najnowszej inwestycji przy ul. Wałbrzyskiej 21. To już siódmy budynek wybudowany w ostatnich latach przez mokotowską spółdzielnię.

Uroczystość zgromadziła tłumne grono gości, w tym nowych właścicieli mieszkań, członków Rady Nadzorczej i Komitetów Domowych, a także przedstawicieli lokalnych władz. Rafał Miastowski, burmistrz dzielnicy Mokotów, przybył w towarzystwie radnych i pracowników mokotowskiego urzędu. Obecny był również Ryszard Jaśkowski, wiceprezes Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej, architekci odpowiedzialni za projekt Andrzej Dziedzicki i Janina Wolska – Marciniak, a także Andrzej Zaboklicki, prezes firmy Zab-Bud – generalnego wykonawcy inwestycji wraz ze współpracownikami. Ceremonię otworzył Grzegorz Jakubiec, prezes SM „Służew nad Dolinką”, który nawiązał m.in. do staropolskiego przysłowia: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.

Podkreślił również, że realizacja kolejnych inwestycji jest możliwa dzięki wzajemnemu zaufaniu i dobrej współpracy wszystkich organów spółdzielni, począwszy od członków spółdzielni, skończywszy na Radzie Nadzorczej i zarządzie. Złożył także serdeczne podziękowania firmom i pracownikom zaangażowanym w budowę „Wałbrzyskiej 21”. Pod adresem nowych mieszkańców wyraził nadzieję, że nigdy nie będą żałować swojej decyzji o zakupie lokalu w nowej inwestycji. Głos zabierali kolejno przewodniczący Rady Nadzorczej spółdzielni dr Łukasz Gołota, architekt Adam Dziedzicki, burmistrz Rafał Miastowski oraz przedstawiciel Krajowej Rady Spółdzielczej, Ryszard Jaśkowski. Uroczystego poświęcenia budynku dokonał proboszcz Parafii św. Dominika, ojciec Jacek Pietrzak.

Budynek przy Wałbrzyskiej 21 powstał u zbiegu ulic Puławskiej i Wałbrzyskiej, zaledwie 350 metrów od wejścia do stacji metra „Służew”. W pobliżu kursują też tramwaje i liczne linie autobusowe, co zapewnia mieszkańcom dogodny dostęp do całej Warszawy. Okolica oferuje bogatą infrastrukturę: sklepy, punkty usługowe, szkoły i placówki kulturalne. Tuż za oknem rozciąga się urokliwy Park Dolina Służewska oraz tereny zielone administrowanego przez spółdzielnię osiedla „Służew nad Dolinką”. Teren przyległy do nowego budynku przeszedł gruntowną rewitalizację. Sam budynek wyróżnia się kaskadową bryłą, jego dominanta sięga 14 kondygnacji, pozostałe części mają odpowiednio 5, 8 i 11 pięter. Mieszkania są przestronne, a części wspólne wykończone w wysokim standardzie. Inwestycja przy Wałbrzyskiej 21 to siódmy już projekt inwestycyjny SM „Służew nad Dolinką”. Wcześniej wybudowała ona budynki m.in. przy ul. Noskowskiego 2, Puławskiej 255 i 255A, Elsnera 34, Mozarta 1 oraz Sonaty 5. W sprzedaży pozostało jeszcze kilkanaście przestronnych mieszkań trzy i czteropokojowych. Szczegółowych informacji udziela biuro spółdzielni.

Narożnik ulic Puławskiej i Wałbrzyskiej to południowa brama na Mokotów, więc zdaniem władz SM „Służew nad Dolinką” tak eksponowane miejsce wykluczało bylejakość i masówkę, stąd nowoczesna, wyrafinowana forma architektoniczna. Budynek zaprojektowano jako bryłę kaskadową, zaprojektowane mieszkania są przestronne, a części wspólne mają bardzo wysoki standard wykończenia. Efektowne podświetlenia LED oraz przeszklenia na balkonach i loggiach nadają całości nowoczesnego i wyjątkowego charakteru. Elewacje zostały uzupełnione elementami z kamienia naturalnego, które dodają inwestycji prestiżu oraz powagi. To trend spotykany od wielu lat na całym świecie, kojarzy się bowiem z czymś trwałym i ponadczasowym. Dachy porośnięte roślinnością nie tylko zwiększają powierzchnię biologicznie czynną, ale również wpłyną na poprawę jakości powietrza na terenie inwestycji.

W budynku znajduje się też część usługowa, między innymi placówka bankowa, cukiernia, restauracja McDonald's, sklep warszawskiej spółdzielni MOKPOL, drogerie i kilka innych oferujących mieszkańcom bogaty wachlarz usług. W części podziemnej powstał trzykondygnacyjny garaż, jeden poziom przeznaczony jest dla mieszkańców okolicznych budynków. Realizacja inwestycji przyniesie wymierne korzyści finansowe dla SM „Służew nad Dolinką”. Na zrealizowanych dotychczas inwestycjach SM „Służew nad Dolinką” zarobiła łącznie grubo ponad 100 milionów zł i nadal zarabia, ponieważ na przykład z wynajmu powierzchni dla przychodni zdrowia i miejsc postojowych w garażu podziemnym w budynku przy ul. Sonaty 5 inkasuje corocznie około miliona zł. Szacowany na kilkadziesiąt milionów zł zysk z inwestycji „Wałbrzyska 21” spółdzielnia przeznaczy w dużej części – podobnie jak w przypadku zysków z innych inwestycji – na remonty istniejących budynków oraz renowację terenu przyległego do inwestycji, włącznie z wymianą ciągów pieszo – jezdnych i nowymi nasadzeniami zieleni.

Powyższe to glosa naszego tygodnika do członków, rad nadzorczych i zarządów wszystkich spółdzielni, w których z różnych powodów – w tym interesów partykularnych – nowe inwestycje są skutecznie blokowane. Prawda jest jedna, w tym przypadku nie ma dwóch prawd: spółdzielnia mieszkaniowa, która w dzisiejszych czasach nie inwestuje, jest po prostu biedna. Brakuje środków na remonty, ocieplenia, nowe windy, zieleń, ciągi pieszo – jezdne, praktycznie na wszystko. Przed dwoma laty, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję „Wałbrzyska 21”, prezes Grzegorz Jakubiec wygłosił do mieszkańców spółdzielni krótkie expose, w którym zaznaczył: „Będziemy mieli teraz trochę bałaganu, niestety jest to nieodłączny czynnik każdej nowej inwestycji budowlanej, za to za dwa lata będzie tu pięknie”. I jest pięknie, dostojnie, czysto i nowocześnie. Znikły archaiczne obrzydliwe kontenery, w ich miejscu powstał wspaniały budynek, z którego stolica państwa, a szczególnie Mokotów, mogą być dumne.

Niestety, budowlana starzyzna jeszcze gdzieniegdzie bardzo dobrze się ma, m.in. na inteligenckim Ursynowie w spółdzielniach „Imielin” i „Jary”. Tamtejsi członkowie mają czego zazdrościć sąsiadom z Mokotowa. Jedną ze społeczno – kulturalnych pereł w SM „Służew nad Dolinką” jest Klub Seniora „Służewiak”, ewenement na spółdzielczej mapie Warszawy płd., a być może w skali całej stolicy, ze względu na rozmach swojej działalności. Klub powstał w wybudowanym kilka lat temu budynku przy ul. Mozarta 1. W 2021 r. „Służewiak” otrzymał z rąk prezydenta Warszawy oraz Warszawskiej Rady Seniorów certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom” za realizowane cykle koncertów, wystaw malarskich i fotograficznych, zabaw tanecznych oraz prelekcji tematycznych. Odbywają się tam zajęcia ruchowe w postaci jogi, gimnastyki, chi-kung, pilatesu, nordic walking, sesji rehabilitacyjnych, rękodzieła, języka angielskiego oraz siatkówki – posiadówki. Seniorzy mają możliwość pograć w klubie w ping-ponga, brydża i gry planszowe, a także brać udział w zajęciach klubu fotograficznego „Kadr 50+”.

Nie byłoby „Służewiaka” bez pomyślnie zrealizowanej inwestycji „Mozarta 1”, gdzie mieści się także biblioteka oraz zarząd SM „Służew nad Dolinką”. Swego czasu tamtejsi spółdzielcy potrafili spojrzeć poza horyzont, z szerszej perspektywy i dostrzec ewidentne korzyści płynące z realizacji nowej inwestycji. Dzisiaj zbierają owoce swoich działań na rzecz całej wspólnoty zrzeszonej w SM „Służew nad Dolinką”.

Wróć