Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dowiedz się więcej o ciasteczkach cookie klikając tutaj

Pogotowie Porządkowe dba o bezpieczeństwo i czystość

18-05-2026 21:50 | Autor: ZOM
Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta odpowiada za usuwanie nagłych zanieczyszczeń – od plam oleju po rozsypane ładunki. Działa 24 godziny na dobę, przez cały rok, sprzątając odpady zanim zdążą sparaliżować ruch lub doprowadzić do wypadku.

W tak dużym mieście jak Warszawa na jezdniach codziennie pojawiają się niebezpieczne substancje i odpady. Gdy zostaną zauważone, do pracy rusza Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. Pogotowie to całodobowa służba interwencyjna odpowiedzialna za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa na ulicach Warszawy. Funkcjonuje 24 godziny na dobę przez cały rok, reagując na nagłe zdarzenia wymagające natychmiastowego usunięcia zanieczyszczeń lub zagrożeń. Od początku roku interweniowała już prawie 2 tysiące razy.

Najczęściej są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku wypadków i kolizji: odłamki szkła, fragmenty karoserii czy inne elementy pojazdów. Dopiero po ich uprzątnięciu policja może bezpiecznie przywrócić ruch. Od stycznia takich działań było około 350.

Drugą grupę stanowią różnego rodzaju wycieki – głównie oleje i paliwa, ale zdarzały się też nietypowe przypadki, jak rozlany miód, czekolada czy farba. Każda taka substancja może być przyczyną poślizgu, dlatego musi zostać szybko usunięta. W tym roku ekipy oczyściły już ponad 29 tys. metrów kwadratowych powierzchni, czyli obszar odpowiadający czterem boiskom piłkarskim.

Często interwencje dotyczą również ładunków, które spadły z samochodów. Najczęściej są to materiały budowlane, piasek czy żwir, ale zdarzały się też tony skrobi ziemniaczanej, meble, owoce, siano czy odzież. Od początku roku odnotowano około 700 takich zgłoszeń.

Ekipy Pogotowia monitorują także porządek podczas wydarzeń w przestrzeni miasta – manifestacji, przemarszów, imprez sportowych i koncertów, a także np. Nocy Muzeów. Pracują również przy sprzątaniu miasta po gwałtownych burzach, ulewach czy nawałnicach.

Ponieważ zagrożenia mogą pojawić się w każdej chwili, zespoły są w stałej gotowości. Informacje o konieczności interwencji trafiają do Centrum Dowodzenia ZOM. Zgłoszenia przekazują kontrolerzy, Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, inne miejskie służby, a także mieszkańcy – przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Wróć