Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Rekordowy Rowerowy Maj dla klimatu ukończony!

08-06-2022 22:31 | Autor: zdm.waw.pl
Najbardziej rowerowy miesiąc za nami. Rekordowy Rowerowy Maj 2022 to 75 tys. dzieci, które aktywnie dojeżdżały do przedszkola lub szkoły. W Szkole Podstawowej nr 66 we Włochach frekwencja sięgnęła prawie 94%! Piąta warszawska edycja odbyła się pod hasłem „dla klimatu”.

Przez ostatni miesiąc każdego dnia dziesiątki tysięcy młodych warszawiaków umiliło swoją podróż na poranne zajęcia wybierając aktywne środki transportu. Mknęli przez miasto na rowerach, hulajnogach, rolkach, deskorolkach. Parkingi rowerowe pod szkołami podstawowymi i przedszkolami były zapełnione po brzegi. Całe klasy i grupy dzieci z dumą i satysfakcją uzupełniały naklejkami plakaty i indywidualne książeczki rowerowe. Tak wyglądał Rowerowy Maj dla klimatu, czyli kampania promująca zrównoważoną i ekologiczną mobilność wśród uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków.

Rowerowy Maj pełen wrażeń

Tegorocznej edycji kampanii towarzyszyły liczne dodatkowe wydarzenia. Jeszcze w kwietniu rozpoczęto cykl spotkań online, który trwał przez cały maj. Zaproszono na nie nauczycieli, którzy mieli okazję do podniesienia swoich kompetencji z zakresu bikefittingu, wolontariatu, edukacji rowerowej i klimatycznej. W maju wystartowano także z programem warsztatów doskonalących jazdę na rowerze, które są skierowane do najstarszych klas szkół podstawowych, stawiając tym samym na praktyczne umiejętności. Zatroszczono się także o sprzęty uczestników kampanii – zorganizowano Mobilny Serwis Rowerowy, który oferuje przegląd i drobne naprawy rowerów, by aktywne dojazdy były nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

Nikt nie chce jednak, by wraz z końcem kampanii zakończyły się aktywne dojazdy, dlatego zarówno praktyczne warsztaty, jak i Mobilny Serwis Rowerowy będą funkcjonować jeszcze w czerwcu, do końca roku szkolnego.

Czas na podsumowanie

Do udziału w piątej warszawskiej edycji kampanii zgłosiło się aż 340 placówek, w tym 184 przedszkola i 156 szkoły podstawowe, z których blisko 75 tys. aktywnych uczestników zrealizowało łącznie ponad milion siedemset tysięcy przejazdów!

W tegorocznej edycji aktywne dojazdy stanowiły 39% wszystkich możliwych podróży do warszawskich szkół i przedszkoli biorących udział w akcji.

Zwycięską placówką tegorocznej odsłony Rowerowego Maja w Warszawie, w której aktywnie dojeżdżali wszyscy uczniowie, jest Szkoła Podstawowa nr 66, po raz kolejny zajmująca czołowe miejsce w rankingu. Uczestnicy kampanii wspólnie wypracowali w tej szkole frekwencję na poziomie aż 93,7%! Drugie miejsce na podium zajęło Przedszkole nr 77, biorące udział w kampanii po raz pierwszy. Wszystkie przedszkolaki dzielnie dojeżdżały na zajęcia w sposób aktywny przez cały maj, osiągając niemalże 81 % frekwencji. Doskonały start, tak trzymać! Trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji przypadło także przedszkolakom – w Przedszkolu nr 271 aktywne dojazdy stanowiły 80,6% wszystkich podróży w maju. Placówka ta wzięła udział w Rowerowym Maju po raz drugi, wyraźnie podnosząc swoją frekwencję w stosunku do edycji z 2019 roku. Gratulujemy!

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach są placówki:

Przedszkole – Przedszkole nr 77 „Akademia Pana Kleksa” (ul. Ciszewska 7, Włochy)

Szkoła Podstawowa mała (do 462 uczniów) – Szkoła Podstawowa nr 402 (ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 22, Praga-Południe);

Szkoła Podstawowa średnia (między 463 a 644 uczniów) – Szkoła Podstawowa Nr 66 im. ks. Juliana Chrościckiego (ul. Przepiórki 16/18, Włochy);

Szkoła Podstawowa duża (powyżej 645 uczniów) – Szkoła Podstawowa nr 336 im. Janka Bytnara „Rudego” (ul. Witolda Małcużyńskiego 4, Ursynów).

Pełny ranking można sprawdzić na stronie rowerowymaj.eu/warszawa-2022

Nagroda dla najaktywniejszych

Dla najaktywniejszych czekają nagrody. Zwycięskie szkoły podstawowe i przedszkole otrzymają dowolną rowerową nagrodę, która wesprze aktywnych warszawiaków. Dotychczas przy okazji Rowerowego Maja wyposażano placówki w mobilne miasteczka ruchu drogowego, wiaty na parking rowerowy, czy komplety rowerów.

Ponadto w każdej placówce klasy i grupy przedszkolne z najwyższą frekwencją otrzymają możliwość wspólnego wyjścia do sal zabaw, na warsztaty, do kina, teatru, czy muzeów. Z kolei każdy uczestnik kampanii może odebrać nagrody za swoją indywidualną aktywność w zamian za zebrane w trakcie Rowerowego Maja naklejki.

Wszystkim placówkom, klasom, grupom, uczniom i przedszkolakom serdecznie gratulujemy! Pamiętajmy jednak, że w Rowerowym Maju wygrywamy wszyscy. W kampanii nie chodzi o nagrody, a przede wszystkim o wypracowanie dobrych nawyków – dla siebie i innych, w trosce o zdrowie, klimat oraz wspólne bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że przyzwyczajenie do aktywnego podróżowania pozostanie z uczestnikami Rowerowego Maja na dłużej.

Bohaterowie kampanii

Rowerowy Maj nie udałby się gdyby nie ogromny wkład koordynatorów szkolnych i przedszkolnych oraz nauczycieli, którzy motywowali do aktywnych dojazdów oraz czuwali nad przebiegiem akcji w swoich placówkach. Dziękujemy!

Podziękowania składamy także rodzicom i opiekunom młodych warszawiaków, którzy również dbali o to, by ich pociechy mogły brać udział w Rowerowym Maju. Liczymy na to, że kampania była inspirująca także dla dorosłych użytkowników ruchu, zachęcając tym samym do przesiadki na rower, nie tylko w maju.

Kampanię zwieńczy piknik

18 czerwca odbędzie się finał kampanii. Zapraszamy wszystkich uczestników Rowerowego Maja do udziału w pikniku ekologicznym, który odbędzie się na zielonych terenach otaczających Pawilon Edukacyjny Kamień. Pojedziemy na niego wspólnie, w ramach wielkiego przejazdu rowerowego ulicami Warszawy. Na pikniku wręczone zostaną nagrody dla najaktywniejszych klas i grup z najaktywniejszych placówek, po czym wszyscy wezmą udziału w grze terenowej, spacerach przyrodniczych oraz licznych atrakcjach przygotowanych przez partnerów akcji. Do zobaczenia!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA