Zespół będzie zajmował się wypracowaniem kompleksowych rozwiązań dotyczących obecności dzikich zwierząt w mieście, a w szczególności dzików. W pracach uczestniczyć będą eksperci z zakresu ochrony środowiska, naukowcy, przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych oraz samorządowcy.
Na czele działań związanych z funkcjonowaniem zespołu stoją prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy.
– Powołanie Zespołu ds. dzikich zwierząt to odpowiedź na realne wyzwania związane z funkcjonowaniem miasta i obecnością dzikiej fauny na terenach zurbanizowanych. Chcemy oprzeć nasze działania na wiedzy ekspertów, doświadczeniu praktyków i dialogu społecznym. Zespół będzie pracował zarówno nad rozwiązaniami dotyczącymi badań i monitoringu populacji dzików, jak również nad edukacją mieszkańców i budowaniem dobrych praktyk współistnienia ludzi oraz dzikich zwierząt w mieście – podkreśla Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy.
Podczas pierwszego spotkania ustalono, że prace zespołu wspierać będą tematyczne grupy robocze. Będą one zajmować się m.in. kwestiami badań dotyczących populacji dzików, analizą obecnych rozwiązań, kierunkami edukacji mieszkańców oraz wypracowaniem rekomendacji dla miasta.
Powstanie zespołu zapowiedział w kwietniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kolejne spotkanie Zespołu ds. dzikich zwierząt planowane jest we wrześniu. Warszawa od lat prowadzi działania związane z ochroną przyrody i odpowiedzialnym zarządzaniem terenami zielonymi. Powołanie zespołu ma pomóc w wypracowaniu długofalowych i skutecznych rozwiązań dotyczących obecności dzikich zwierząt w przestrzeni miejskiej.