Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Warszawskie Nagrody Edukacji Kulturalnej 2016 – Ursynowskie projekty nagrodzone!

14-10-2016 17:23 | Autor: red.
W Centrum Kreatywności przy ul. Targowej, jednej z pierwszych miejskich inwestycji dedykowanych sektorowi kreatywnemu, miało miejsce wręczenie nagród w ramach Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2016. W uroczystości uczestniczyła prezydent Warszawy oraz burmistrzowie kilkunastu dzielnic, w tym reprezentujący Ursynów zastępca burmistrza Łukasz Ciołko.

Ursynowskie projekty co roku są w czołówce wyróżnionych. Tym razem Ursynów zdobył pierwsze nagrody w dwóch z ośmiu kategorii. Nagrodzono projekty XXII Seminarium Filmowe dla Maturzystów „Wiek XX i XXI w zwierciadle kina” oraz iM Rock Scena Dom Kultury SMB Imielin.

– Nie tyle jestem dumny z samych nagród, co z ludzi, którzy wygrali je dzięki swojej kreatywności, energii oraz zaangażowaniu. Dzięki nim edukacja kulturalna na Ursynowie stoi na bardzo wysokim poziomie, a beneficjentem jest ursynowska młodzież – mówi zastępca burmistrza Łukasz Ciołko.

Warszawa jako jedyne miasto w Polsce, ma od 2009 roku systemowy program edukacji kulturalnej. W ramach miejskiego programu operacyjnego dedykowanego kulturze i edukacji, corocznie przyznawana jest Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej. Jej celem jest promocja ciekawych i oryginalnych dokonań w dziedzinie edukacji kulturalnej, a także rekomendowanie tych najlepszych, jako dobrych praktyk.

Pierwszą Nagrodę w kategorii „licea” otrzymał projekt pt.: XXII Seminarium Filmowe dla Maturzystów „Wiek XX i XXI   w zwierciadle kina”  którego realizację przewidziano w  LXIII LO i Dom Sztuki SMB Jary,  przy wsparciu finansowym Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, dzięki czemu młodzież może uczestniczyć w nim bezpłatnie.  Autorami są p. Hanna Wiśniewska, Andrzej Bukowiecki i Grzegorz Pieńkowski.

Pierwszą nagrodę w kategorii „Instytucje Animacji Kultury” otrzymał  projekt iM  Rock Scena Dom Kultury SMB Imielin realizowany przy wsparciu finansowym Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy (budżet Wydziału Kultury), dzięki czemu młodzież może uczestniczyć w nim bezpłatnie.

Opis projektu XXII Seminarium Filmowe dla Maturzystów „Wiek XX i XXI
w zwierciadle kina”

Seminarium Filmowe dla Maturzystów to forma pozaszkolnej edukacji kulturalnej, powiązana z programem nauczania przedmiotów humanistycznych, zwłaszcza języka polskiego i historii, w liceach ogólnokształcących. Dotychczas odbyły się dwadzieścia dwie edycje Seminarium, którego hasło brzmi „Wiek XX i XXI w zwierciadle kina” (do roku 2001 brzmiało „Wiek XX w zwierciadle kina”).

Seminarium zrodziło się z inicjatywy polonistki z LXIII L.O. im. Kossutha na Ursynowie, Hanny Wiśniewskiej. Od pierwszej edycji organizowane jest wspólnie przez to Liceum oraz ursynowski Dom Sztuki SMB „Jary”, w którym ma miejsce. Trzecim organizatorem kilkunastu pierwszych edycji była Filmoteka Narodowa.

Na program seminarium składają się:

– filmy współczesne i archiwalne, polskie i zagraniczne, fabularne, dokumentalne i animowane, obrazujące najważniejsze zjawiska polityczne i społeczne, a także przemiany obyczajowe, które dało się zaobserwować w obecnym i minionym stuleciu;

– wykłady nauczycieli akademickich, filmoznawców, krytyków filmowych, ilustrowane fragmentami filmów, dyskusje z twórcami.

Obecnie Seminarium ma charakter międzyszkolny, a współautorami programu są: Hanna Wiśniewska, Andrzej Bukowiecki – filmoznawca z Domu Sztuki  i Grzegorz Pieńkowski – polonista związany zawodowo z popularyzacją sztuki filmowej.

Seminarium jest finansowane ze środków Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, dzięki czemu młodzież uczestniczy w nim bezpłatnie.

Opis projektu iM  Rock Scena Dom Kultury SMB Imielin

iM Rock Scena skupia młode kapele oraz początkujących, młodych muzyków i miłośników muzyki rockowej. Na SCENIE zgrało ponad 100 zespołów. Obecnie wychowuje się na niej już drugie pokolenie. Oprócz koncertów, zespoły biorą udział w imprezach charytatywnych. Ważnym elementem projektu są warsztaty muzyczne prowadzone przez profesjonalnych muzyków- doświadczonych instruktorów, w czterech grupach: wokal, bas, gitara, perkusja – co stanowi podstawę zespołu Zajęcia kończą się podsumowaniem – wspólnym koncertem, na którym występują zarówno uczestnicy warsztatów, jak i doświadczone kapele, których członkowie często rozpoczynali drogę muzyczną właśnie w ramach tego projektu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że iM Rock Scena miejsce gdzie na trwale powstało  nowe środowisko, które tworzą nie tylko uczestnicy warsztatów czy muzycy, ale i ich rodzice,  opiekunowie i przyjaciele.

Autorką projektu jest Małgorzata Wiercińska pracująca od 30 lat na Imielinie -  od 1997 r. tworzyła Im Rock Scenę  w Domu Kultury Imielin.  Zajmuje się edukacją kulturalną, współpracuje z przedszkolami i szkołami. W 2003 roku otrzymała Nagrodę Południa w dziedzinie aktywność za danie szansy kapelom rokowym, została kilkakrotnie wyróżniona przez tygodnik Pasmo, otrzymała dyplomy uznania i podziękowania za udział kapeli rockowych w imprezach charytatywnych tj. Onkobieg,  Odczarowanie hospicjum na Ursynowie, Maraton Warszawski.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA