Zalecenia pokontrolne do realizacji
Wydano zalecenia pokontrolne, by doprowadzić do zabezpieczenia budynku przed dalszą destrukcją. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków apeluje do właściciela obiektu oraz Wydziału Architektury i Budownictwa dla dzielnicy Mokotów o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu przeprowadzenie remontu i odbudowy przedmiotowego budynku, które pozwolą uchronić obiekt przed postępującą degradacją i niszczeniem. Obecnie stan budynku jest coraz gorszy i jeżeli nie zostanie on zabezpieczony przed kolejną zimą, grozi mu trwała ruina.
Zalecenia i apele nie brzmią zbyt “strasznie”, biorąc pod uwagę stan zabytku. To jednak pierwsza forma prawna, za którą w przypadku niewypełnienia mogą być wyciągane konsekwencje w postaci mandatu, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania nieruchomości. Rozpoczęła więc się droga administracyjno-prawna, mająca na celu uratowanie budynku.
Świadectwo dawnej wsi
Budynek mieszkalny przy Potokowej 5 jest świadectwem dawnej wsi Szopy Polskie. Dookoła powstały niedawno inwestycje mieszkaniowe, są też sklepy i lokale usługowe. Niestety, pochodzący z około 1860 roku budynek nie ma fundamentów i sporej części dachu. Jest zagrzybiony, ściany porasta również glon. To ostatni dzwonek na uratowanie budynku. Ulica Potoki zachowała swój oryginalny charakter, zaś budynek spod numeru 5 jest jednym z najciekawszych architektonicznie. Współcześnie centrum dawnej osady wyznacza skrzyżowanie ulic: Potoki, Bocheńskiej oraz Jaśminowej, gdzie znajduje się studnia, wyprodukowana w węgierskich zakładach Mohácsi Vasöntöde. Niestety, po wojnie zabudowania wsi uległy w dużej mierze zniszczeniom. W latach 70. miał na terenie dawnej osady powstać park przyjaźni polsko-radzieckiej, jednak pomysł zarzucono.
Cały obszar znajduje się w Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, co wymusza zachowanie charakteru okolicy oraz niskiej zabudowy. Warto więc zadbać o klimat miejsca, wokół którego cena na ekskluzywnych osiedlach przekracza 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Historyczna enklawa dodaje inwestycjom ogrodowego i historycznego charakteru.