Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Mural Krzysztofa Krawczyka na Ursynowie?

14-04-2021 21:06 | Autor: Piotr Celej
Ursynów chce upamiętnić słynnego piosenkarza Krzysztofa Krawczyka. Propozycja internautów w sprawie stworzenia muralu spotkała się z aprobatą władz dzielnicy.

Ursynów zajmuje wyjątkowe miejsce w twórczości króla polskiej muzyki rozrywkowej. Artysta mieszkał przez wiele lat na osiedlu “Jary”. W 1980 roku Krawczyk wydał singlowy album pt. “Witamy na Ursynowie". W tytułowej piosence śpiewał: "Ursynów cię wita chlebem i solą / mieszkańca kolegę, sąsiada / To nasze osiedle jasne, wesołe / dziś twoim domem jest". Z ursynowskiego okresu pochodzi tez piosenka “Znalazłem Cię na Ursynowie”: Piosenka opowiada o pięknej kobiecie, którą autor poznaje i podążając jej śladem, znajduje się na Ursynowie. Wędrując po dzielnicy, zauważa jej cień w oknie w bloku przy ulicy Wiolinowej. Początkowo przecina jednak wiele ulic w poszukiwaniu kobiety – w tym Koncertową, Koński Jar, Nutki czy Puszczyka. Zmarłego niedawno artystę chcą upamiętnić na Ursynowie jego fani.

Mural Krawczyka

Propozycja poświęcenia wybitnej gwieździe polskiej estrady muralu powstał samorzutnie w internecie. Na ursynowskich grupach dyskusyjnych szybko zdobył uznanie mieszkańców Ursynowa. Radny dzielnicy, Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów złożył wniosek do burmistrza, aby upamiętnić zmarłego Krawczyka właśnie muralem.

– Artysta chyba musiał polubić naszą dzielnicę dlatego, że nagrał w ramach swojej twórczości taki singiel "Witamy na Ursynowie" w ramach którego były dwa utwory. Pierwszy o takiej samej nazwie "Witamy na Ursynowie", a drugi "Znalazłem ciebie na Ursynowie". W tym drugim utworze, w taki bardzo charakterystyczny dla siebie rytmiczny sposób, opowiada ciekawą historię zakochania się w jednej z dziewczyn, którą poznał gdzieś pomiędzy zawiłymi ulicami północnego Ursynowa. Jest to postać bardzo znana, a z drugiej strony związana z naszą dzielnicą, stąd też chcemy, żeby upamiętnić go w ten sposób – mówił w Radiu Kolor radny Maciej Antosiuk.

Propozycja radnego spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno społeczników, jak i władz dzielnicy. Podobnie upamiętnieni na Ursynowie są m.in. piłkarz Legii Kazimierz Deyna czy aktor Roman Wilhelmi.

– Trzeba będzie porozmawiać z jedną czy drugą spółdzielnią mieszkaniową na Ursynowie na temat udostępnienia wolnej przestrzeni na którymś z wieżowców, zorganizować zrzutkę, załatwić dofinansowanie. Wierzę, że się dogadamy. A Krawczyk na muralu mógłby wyglądać równie dumnie i okazale jak namalowany Kazimierz Deyna na jednym z bloków przy ul. Kazury – komentował mediom burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Król polskiej muzyki rozrywkowej

Krzysztof Krawczyk to ikona polskiej sceny muzycznej. Koncertował w Polsce i za granicą. Na scenie muzycznej obecny był przez prawie pięć dekad. Wydał ponad 100 płyt – solowych i kompilacji. Podczas swojej wieloletniej kariery muzycznej zaskarbił sobie uznanie i popularność wielu pokoleń Polaków. Na przełomie lat 70 i 80 Pozostawił po sobie wiele kultowych przebojów takich jak: „Mój przyjacielu”, „To co dał nam świat”, „Bo jesteś ty”. W 2019 roku artysta zagrał koncert podczas Ursynaliów.

Przez swoją karierę Krawczyk nagrał dziesiątki płyt. W 2004 r. wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Krzysztof Krawczyk zmarł w wieku 74 lat. Został pochowany na cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, w której mieszkał.

Fot. wikipedia

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA