Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Kopciuch drona nie pokona Okres od jesieni do wiosny bywa dla ursynowian często bardzo dokuczliwy. Powoduje to smog, którego główną przyczyną są najczęściej źle funkcjonujących piece, wolno stojące domy, emitujące szkodliwe, niespalone gazy, substancje chemiczne i cząstki stałe. Również złej jakości paliwo, wrzucanie do pieców "byle czego", żeby tylko się spaliło czy nawet śmieci, przyczynia się do powstawania szkodliwego, ciężkiego dymu. Walkę z tymi szkodliwymi zjawiskami ułatwią specjalistyczne drony, zakupione ostatnio przez urząd miasta.
Rosną emocje wokół Stawu Głębokiego Inwestycja Polkomtel SA wokół Stawu Głębokiego przy ulicy Baletowej wzbudza coraz silniejsze emocje. Problem zniszczenia - jak uważają mieszkańcy Zielonego Ursynowa - dziewiczego użytku ekologicznego, pojawił się w momencie zakupu działki w końcu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez Polkomtel. Protesty mieszkańców nieco przycichły, ale ostatnio ponownie uległy nasileniu.
Tu oświatowy samogwałt, tam podkładanie świni... W środę 13 marca mieliśmy w Warszawie paraliż placu Zawiszy, na którym wyraz swemu niezadowoleniu dała grupa rolników, rozrzucając sterty jabłek, paląc opony i podkładając martwe świnie. Dla spieszących rano do pracy warszawiaków, a zwłaszcza dla tego, który akurat zmierzał na pobliską ulicę Nowogrodzką, musiało to być bardzo nieprzyjemne.
Co warta sztama z krajem Wuja Sama Obłuda nie jest kwestią słów bądź czynów. Nasza obłuda ujawnia się wówczas, kiedy skrzętnie ukrywamy własną winę i zachowujemy się tak, jakby nie stało się nic strasznego. Obłuda jest przyrodnią siostrą hipokryzji. W antycznej Grecji hipokryta to aktor, który na scenie występował w masce. Nasza hipokryzja ujawnia się wtedy, gdy to, co wypychamy na zewnątrz, stoi w sprzeczności z tym, co tkwi w naszym wnętrzu. Te dwie siostry całkowicie zdominowały politykę. I to na całym świecie.
Karczunkowska w ciągłej budowie Cykl Jacka Fedorowicza "Dyrekcja cyrku w budowie", wywołując salwy śmiechu, był dla starszego pokolenia słuchaczy radiowej Trójki, w tym audycji "60 minut na godzinę" – kultową kpiną z ówczesnej sytuacji kraju i mentalności społeczeństwa. Czas płynął, uwarunkowania zmieniały się, gdzieniegdzie nawet znacząco. Obecnie prawie wszystko jest już inaczej, może nawet lepiej. Niestety ,"dyrekcje cyrków w budowie" znalazły swoje nowe enklawy.
Sto dni Rafała Trzaskowskiego Już sto dni minęło od zaprzysiężenia Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy. Dokonaniom tego okresu i dalszym planom realizacyjnym poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się w piątek 1 marca . Konferencję rozpoczął krótki film, przedstawiający w syntetyczny sposób efekty pierwszych stu dni.
Filtry nad POW wciąż niepewne Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) trwa w najlepsze i na szczęście wszystko wskazuje na to, że trudności finansowe włoskiego wykonawcy nie mają wpływu na realizację tej inwestycji. Wciąż jednak nierozwiązana pozostaje sprawa, która elektryzuje większość mieszkańców Ursynowa, czyli montaż filtrów na wyrzutniach spalin z tunelu. Co gorsza, władze dzielnicy i miasta osiadły w tej sprawie na laurach.
Zabytki na Wyczółkach idą w ruinę... W lutym bieżącego roku, korzystając z pięknej pogody wybrałem się – w towarzystwie radnego Ursynowa Pawła Lenarczyka oraz trzech „starych” mieszkańców (Wyczółek) – na spacer po terenie Wyczółek. Od lat interesuję się tym terenem, ale co najmniej od trzech lat nie odwiedziłem rejonu ulicy Łączyny. Wyczółki interesują mnie, ale także moich kolegów, ze względu na wybudowane tam (i uruchomione) Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej. Innym – też ważnym – obszarem zainteresowań są zabytki w rejonie ul. Łączyny.
Blaszak na Kabatach zastąpi galeria dopasowana do okolicy Kabacki hipermarket "Tesco" stał się ważnym elementem historii nowożytnego Ursynowa. Od 2007 roku toczy się ostry spór o zakres rozbudowy handlowego giganta. Stronami są okoliczni mieszkańcy i właściciele "Tesco". Pojawiła się nadzieja, że konflikt samoistnie wygaśnie.
Chrońmy skrzydlatych sąsiadów Jeszcze tylko do końca lutego będzie wolno kratować otwory wentylacyjne stropodachów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kratowanie po tym terminie, czyli w okresie uznanym za początek sezonu lęgowego, jest zabronione i zleceniodawca prac popełnia wykroczenie.
Ursynowska POW schodzi do podziemia Południowa Obwodnica Warszawy faktycznie schodzi do podziemia, i to coraz bardziej. Jednak wbrew tradycyjnemu rozumieniu, "podziemie" ma tu sens bardzo pozytywny. Oznacza przybliżanie się do celu, którym jest wybudowanie tunelu podziemnego POW. Ale miejscami - również wychodzi spod ziemi.

Aktualności

Święto Szkoły w LXV LO
czytaj dalej
IV Konferencja Dzielnicowego Centrum Integracji za nami
czytaj dalej
Ucieczka ulicami Ursynowa
czytaj dalej
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni
czytaj dalej
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców
czytaj dalej
Zobacz więcej

Wydarzenia

Karczunkowska w ciągłej budowie
czytaj dalej
Ratusze Warszawy – Wilanów (XVI)
czytaj dalej
Wielki Polak nadal niedoceniany
czytaj dalej
Zabytki na Wyczółkach idą w ruinę...
czytaj dalej
Blaszak na Kabatach zastąpi galeria dopasowana do okolicy
czytaj dalej
Zobacz więcej

Sport

Polski ogier światowym liderem!
czytaj dalej
Warszawa uhonorowała swoich sportowych mistrzów
czytaj dalej
Anita Włodarczyk najlepszym sportowcem Warszawy – po raz szósty
czytaj dalej
Juniorzy KS Metro z wicemistrzostwem Mazowsza!
czytaj dalej
Odszedł ostatni z wielkich Służewca
czytaj dalej
Zobacz więcej

Kultura

Fatalny przykład dla młodzieży
czytaj dalej
Warsztaty dla szkół w Galerii Działań
czytaj dalej
Oscary, Oscary i... po Oscarach!
czytaj dalej
Bezpłatne zajęcia z tańca towarzyskiego
czytaj dalej
Festiwal MAM to!
czytaj dalej
Zobacz więcej

Felietony

MATURA BEZ MATEMATYKI?
czytaj dalej
Królowa sportu na wygnaniu
czytaj dalej
Zdrowy przegląd okresowy
czytaj dalej
Pomniki niczym Biblia pauperum
czytaj dalej
ODWIEDZINY TEŚCIOWEJ
czytaj dalej
Zobacz więcej